Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Blinken diskutoval o pásme Gazy a mieri na Kaukaze na stretnutí s tureckým ministrom zahraničných vecí

Zverejnené:

Upravené: 31. mája 2024 o 9:05

108

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom na okraji neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Prahe.

Podľa Európskej pravdy je to uvedené v správe ministerstva zahraničných vecí USA.

Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí diskutovali o úsilí o dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, ktorá by zabezpečila prepustenie rukojemníkov zadržiavaných teroristickou skupinou Hamas, ako aj o dôležitosti zvýšenia humanitárnej pomoci v palestínskom sektore a predchádzania regionálnej nestabilite.

„Diskutovali aj o možnostiach podpory mieru a prosperity v kaukazskom regióne,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým komentoval dôvody odloženia svojej návštevy Washingtonu na stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome 9. mája a povedal, že návšteva musela byť odložená „kvôli nezlučiteľnosti harmonogramov oboch strán“.

Predtým americkí a tureckí predstavitelia diskutovali v Ankare o tom, ako zlepšiť bezpečnostné a energetické väzby v rámci úsilia o obnovenie vzťahov.

Podľa správ médií Spojené štáty rokujúo zvýšení nákupov výbušnín z Turecka s cieľom zvýšiť výrobu delostreleckej munície, keďže spojenci sa snažia dodať Ukrajine veľmi potrebnú muníciu.

Predtým Pentagon uviedol, že o návrate Turecka k výrobnému programu stíhačiek F-35 sa v súčasnosti nediskutuje.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA