Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Stoltenberg na stretnutí s Bidenom hovoril o rekordných výdavkoch členov NATO na obranu

Zverejnené:

Upravené: 18. júna 2024 o 9:20

118

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas stretnutia s americkým prezidentom Joeom Bidenom povedal, že v roku 2024 sa výdavky európskych členov Aliancie a Kanady na obranu zvýšia o 18 % a 23 členov Aliancie vynaloží tento rok na obranu 2 % HDP alebo viac.

Stoltenberg počas stretnutia s Bidenom v Bielom dome, podľa webovej stránky NATO, webovej stránky Bieleho domu

„Dnes môžeme zverejniť nové údaje o výdavkoch na obranu. Ukazujú, že v Európe a Kanade členovia Aliancie tento rok zvyšujú výdavky na obranu o 18 %. Ide o najväčší nárast za posledné desaťročia. A 23 členov Aliancie vynaloží tento rok na obranu 2 % HDP alebo viac. Je to viac ako dvojnásobok počtu (krajín – pozn. red.) ako pred štyrmi rokmi a dokazuje to, že európski členovia Aliancie a Kanada skutočne zintenzívňujú a preberajú svoj podiel spoločnej zodpovednosti za ochranu nás všetkých v Aliancii NATO.“

Generálny tajomník NATO tiež poďakoval Bidenovi za jeho „silné vedenie v otázke Ukrajiny“ a privítal podpísanie bilaterálnej bezpečnostnej dohody medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou.

„Európski členovia Aliancie tiež zvyšujú vojenskú podporu Ukrajine. A očakávam, že keď sa tu stretneme budúci mesiac (na summite NATO – pozn. red.), dohodneme sa, že NATO bude hrať vedúcu úlohu pri poskytovaní bezpečnostnej pomoci a výcviku a že členovia Aliancie budú súhlasiť so zvýšením finančnej a vojenskej podpory pre Ukrajinu,“ povedal a dodal, že „to zníži zaťaženie Spojených štátov“.

Stoltenberg zdôraznil, že čím silnejšia bude podpora spojencov pre Ukrajinu, „tým skôr sa táto vojna môže skončiť, pretože čím skôr prezident Putin (ruský vládca Vladimir Putin – pozn. red.) pochopí, že nás nebude môcť čakať.“

Biden zase „privítal kroky spojencov NATO na podporu Ukrajiny“, píše webová stránka Bieleho domu.

Treba poznamenať, že Biden a Stoltenberg „diskutovali o významnom pokroku vo výdavkoch na obranu, vrátane toho, že rekordných 23 členov Aliancie dosiahne dvojpercentnú hranicu výdavkov NATO, čo je viac ako dvojnásobok od nástupu prezidenta Bidena do úradu“.

Stoltenberg je na týždňovej návšteve Severnej Ameriky. V utorok sa stretne s americkým ministrom zahraničných vecí Anthonym Blinkenom a so senátormi. V stredu Stoltenberg odcestuje do Ottawy, kde sa stretne s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Vo štvrtok sa vráti do Washingtonu, kde sa stretne s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom a členmi amerického Kongresu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA