Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

OpenAI a Microsoft plánujú projekt dátového centra v hodnote viac ako 115 miliárd dolárov pre superpočítač s umelou inteligenciou

Zverejnené:

Upravené: 30. marca 2024 o 13:59

103

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

OpenAI a Microsoft spúšťajú ambiciózny projekt na vybudovanie obrovského dátového centra určeného na umiestnenie superpočítača s umelou inteligenciou, ktorý bude potenciálne stáť viac ako 115 miliárd dolárov.

Tento americký superpočítač, ktorý OpenAI nazýva Stargate, má byť najväčším z niekoľkých projektov dátových centier plánovaných oboma spoločnosťami na nasledujúcich šesť rokov s nádejou, že bude funkčný do roku 2028.

Dátové centrum, ktoré by malo byť financované spoločnosťou Microsoft, by sa mohlo ukázať ako „100-krát drahšie“ ako niektoré z najväčších dostupných dátových centier. Stargate bude systémom 5. stupňa v sérii superpočítačov, ktoré sa vyvíjajú vo fázach, a 4. etapa, lacnejšia, bude pravdepodobne spustená do roku 2026 v Mount Pleasant vo Wisconsine.

Obrovské energetické potreby Stargate, odhadované na najmenej niekoľko gigawattov, nútia spoločnosti, aby zvážili alternatívne zdroje energie, vrátane jadrovej energie.

Implementácia dátového centra tohto rozsahu bude tiež náročná, čiastočne preto, že projekt vyžaduje umiestnenie oveľa viac GPU do jedného racku, aby sa zlepšila účinnosť a výkon čipov, ako spoločnosť Microsoft predtým implementovala. Znamená to tiež potrebu vyvinúť nové spôsoby chladenia.

Okrem toho sa OpenAI a Microsoft počas projektu pokúsia znížiť závislosť od NVIDIA. Podľa zdrojov sa OpenAI chce vyhnúť používaniu káblov NVIDIA InfiniBand v Stargate, hoci Microsoft ich používa v súčasných projektoch. OpenAI chce namiesto toho použiť štandardné ethernetové káble.

Vzhľadom na skutočnosť, že projekt Stargate je v počiatočných fázach plánovania, mnohé detaily zostávajú neurčené, vrátane jeho nákladov môže byť revidovaných. Okrem toho stále nie je známe, kde bude tento superpočítač umiestnený a či bude postavený v jednom dátovom centre alebo vo viacerých susedných dátových centrách.

Pripomeňme, že generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman tiež rokuje s investormi o získaní finančných prostriedkov na iniciatívu na zvýšenie globálnej kapacity výroby čipov a rozšírenie schopností AI.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA