Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Turecká líra po volebnom víťazstve Erdogana klesá

Zverejnené:

Upravené: 29. mája 2023 o 13:18

202

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Turecká líra oslabila po tom, čo Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhral druhé kolo prezidentských volieb a predĺžil svoje funkčné obdobie.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Treba poznamenať, že Erdoganovo víťazstvo prinútilo investorov hľadať akékoľvek náznaky, že začne oslabovať prísnu kontrolu štátu nad trhmi.

Líra klesla o 0,3 % na 20,03 za americký dolár, čo je blízko rekordného minima, a potom sa k 20.01 h SELČ v Istanbule obchodovala o 6,40 h.

Wall Street verí, že líra bude ďalej oslabovať a Morgan Stanley varuje, že by mohla dosiahnuť 26 za dolár skôr, ako sa pôvodne očakávalo, a klesnúť na 28 do konca roka, ak sa Erdogan bude držať svojej politiky udržiavania nízkych úrokových sadzieb. Wells Fargo & Co očakáva, že mena dosiahne do konca štvrťroka 23.

„Erdoganovo víťazstvo neprinesie žiadnu útechu žiadnemu zahraničnému investorovi. S veľmi vysokou infláciou, veľmi nízkymi úrokovými sadzbami a nedostatkom čistých devízových rezerv môže byť bolestivá kríza, ktorá ovplyvní všetky aktíva,“ povedal Hasnain Malik, stratég spoločnosti Tellimer v Dubaji.

Erdoğanov neortodoxný prístup k úrokovým sadzbám – verí, že nižšie sadzby vedú k nižšej inflácii – zanechal trhy závislé od nepredvídateľnej kombinácie špeciálnej regulácie a intervencií, pričom nové opatrenia sa zavádzajú neformálne a takmer denne.

Viedli tiež k exodu investorov: celková suma zahraničných aktív v tureckých akciách a dlhopisoch sa od roku 2013 znížila o približne 85% alebo takmer 130 miliárd dolárov.

„Je zrejmé, že súčasný ekonomický model nefunguje,“ povedal Burak Çetinçeker, manažér správy majetku v spoločnosti Strateji Portfoy v Istanbule.

„Erdogan si to pravdepodobne tiež uvedomuje a je pravdepodobný mierny prechod na ortodoxnú politiku v blízkej budúcnosti, pretože inak to nebude udržateľné. Akýkoľvek signál v tomto smere trh privíta,“ dodal.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA