Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Turecko bude naďalej blokovať vstup Švédska do NATO, tvrdí Erdogan

Zverejnené:

Upravené: 4. júla 2023 o 14:17

420

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prisľúbil, že bude pokračovať v blokovaní žiadosti Švédska o vstup do NATO, kým „nebudú splnené požiadavky“.

Erdogan o tom informoval novinárov deň predtým, informuje o tom CNN.

Povedal, že Turecko „neustúpi“ zo svojej pozície proti vstupu Švédska do NATO, kým nebudú splnené všetky jeho požiadavky.

Erdogan poznamenal, že očakávania Turecka sú jasne formulované a že „bránime rovnaké princípy, ktoré sme bránili minulý rok“.

„Nechceme, aby poskytli útočisko separatistickým organizáciám a darebákom z FETÖ. A chcem, aby všetci vedeli, že neustúpime, kým nebudú splnené všetky tieto požiadavky,“ povedal turecký prezident.

FETÖ v Turecku odkazuje na nasledovníkov náboženskej osobnosti Fethullaha Gülena, ktorý je od roku 1999 v exile v americkom štáte Pensylvánia. Erdogan ho obvinil z organizovania pokusu o prevrat v júli 2016.

Členstvo Švédska ešte neratifikovali len dve krajiny – Maďarsko a Turecko.

Švédsky premiér Ulf Kristersson minulý týždeň povedal, že Štokholm chce ešte vstúpiť do NATO pred alebo na summite vo Vilniuse, hoci tento cieľ sa nemusí naplniť.

Erdogan už skôr vyhlásil, že zatiaľ nepodporí vstup Švédska do NATO.

Podľa neoficiálnych informácií Ankara údajne požaduje, aby Švédsko vydalo alebo vyhostilo podozrivých kurdských separatistov pred júlovým summitom NATO vo Vilniuse.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA