Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Vojna sa musí skončiť oslobodením Krymu, tvrdí Zelenskyj

Zverejnené:

Upravené: 10. augusta 2022 o 15:00

405

Zdroj: bfmtv

REKLAMA

Globalnews

Prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že vojna Ruska proti Ukrajine sa začala obsadením Krymu a skončí sa jeho oslobodením.

Volodymyr Zelenskyj vo večernom videopríhovore k Ukrajincom 9. augusta.

„Dnes je veľa pozornosti téme Krymu. A to je pravda, pretože Krym je Ukrajinec a nikdy sa ho nevzdáme. Nezabudneme, že ruská vojna proti Ukrajine sa začala okupáciou Krymu. Rusko zmenilo náš polostrov, ktorý vždy bol a bude jedným z najlepších miest v Európe, na jedno z najnebezpečnejších miest v Európe. Rusko prinieslo na Krym rozsiahle represie, environmentálne problémy, hospodársku patovú situáciu a vojnu,“ povedal Zelenskyj.

Zelenskyj poznamenal, že Rusko sa uchyľuje k teroru na Kryme a svet začína pripúšťať, že v roku 2014 „urobil chybu, keď sa rozhodol nedať úplnú odpoveď na prvé agresívne kroky Ruska“.

Podľa prezidenta Ukrajiny predstavuje prítomnosť okupantov na polostrove hrozbu pre Európu a svetovú stabilitu.

Na Západe začali hovoriť o sankciách voči Turecku kvôli dohodám s Ruskom

„Čiernomorský región nemôže byť bezpečný, kým je Krym obsadený. V mnohých krajinách na pobreží Stredozemného mora nebude stabilný a dlhodobý mier, pokiaľ bude mať Rusko možnosť využiť náš polostrov ako svoju vojenskú základňu,“ je presvedčený Zelenskyj.

„Táto ruská vojna proti Ukrajine, proti celej slobodnej Európe sa začala Krymom a musí skončiť Krymom, jeho oslobodením. Dnes nie je možné povedať, kedy sa to stane, ale neustále pridávame potrebné komponenty do vzorca na oslobodenie Krymu…Viem, že sa vrátime na ukrajinský Krym.“

 Zelenskyj poznamenal, že Krymská platforma usporiada tento rok nový samit. Pripravujú sa aj nové riešenia na ochranu práv pôvodného obyvateľstva Ukrajiny, ako aj programy na obnovu Krymu po oslobodení.

Podľa neho Ukrajina odpudzuje „kolonialistickú inváziu“ z Charkovskej oblasti do Chersonu, z Donecka do Enerhodaru, zo Stanytsie Luhanskej do Jalty, z Berdja nsku do Novofedorivky, aby bola celá Ukrajina slobodná.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA