Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Scholz označil Putinove ultimáta za „nie seriózny návrh“

Zverejnené:

Upravené: 15. júna 2024 o 15:21

126

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Nemecký kancelár Olaf Scholz je presvedčený, že takzvaný návrh ruského prezidenta Vladimira Putina s požiadavkami ultimáta voči Ukrajine je zameraný na odvrátenie pozornosti sveta od globálneho mierového summitu vo Švajčiarsku.

Scholz v rozhovore pre televíznu stanicu ZDF.

V komentári k Putinovmu súboru ultimát Scholz povedal, že „to nie je seriózny návrh, ale súvisí s mierovou konferenciou, ktorá sa koná vo Švajčiarsku“.

„Putin zároveň ukázal, čo ho skutočne zaujíma, konkrétne klasické imperialistické obsadenie území,“ dodala nemecká kancelárka a pripomenula, že Rusko začalo brutálnu vojnu proti Ukrajine.

„Preto to nie je návrh, ktorý môže fungovať. Je dôležité, aby pre Ukrajinu existoval spravodlivý a čestný svet. A Ukrajina by mala byť schopná nepodpísať žiadny diktát Putina, ale konať vo svojom vlastnom záujme,“ zdôraznil.

Podľa Scholza má drvivá väčšina krajín takzvaného globálneho Juhu „úplne jasno, že hovoríme o útočnej vojne zo strany Ruska“.

V piatok šéf Kremľa Vladimir Putin fantazíroval o nových „podmienkach pre začatie mierových rozhovorov“: ukrajinské jednotky by sa mali stiahnuť z celého územia štyroch ukrajinských regiónov a Kyjev by mal vyhlásiť, že neplánuje vstúpiť do NATO.

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny uviedlo, že Putin sa svojím takzvaným ultimátom na začatie „mierových rozhovorov“ snaží narušiť globálny mierový summit vo Švajčiarsku.

Prezident Volodymyr Zelenskyj prirovnal Putinov návrh k činom nacistického Nemecka.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA