Sociálne siete

DOMOV

OĽaNO: Očakávame, že Lengvarský usmernenie o zmene pohlavia stiahne

Zverejnené:

Upravené: 29. apríla 2022 o 11:09

854

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Usmernenie vznikalo nadštandardným procesom na ministerstve zdravotníctva tri roky, informujú Aktuality.

Poslanci koaličného hnutia OĽaNO očakávajú, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodrží svoj sľub a stiahne usmernenie o zmene pohlavia.

„O stiahnutie usmernenia žiadalo vyše 20 poslancov OĽANO, pričom ho minister výslovne prisľúbil za prítomnosti predsedu vlády Eduarda Hegera,“ informovali Peter Kremský, Anna Andrejuvová, Vojtech Tóth, Peter Liba, Milan Kuriak a Peter Vons.

Podľa poslancov mal minister na štvrtkovom stretnutí prisľúbiť, že „dnes alebo zajtra“ stiahne usmernenie o zmene pohlavia, ktoré „ministerstvo vydalo bez verejnej diskusie a v rozpore s koaličnou zmluvou“. Odmietajú jeho štvrtkové vyjadrenia pre médiá, že o zrušenie usmernenia žiadajú dvaja poslanci Kresťanskej únie a že „otvorí diskusiu s odborníkmi na túto tému“.

„Idem do roboty,“ vyhlásil Kotleba pred parlamentom. Do budovy sa nedostal ani ako návšteva

„Keďže usmernenie vzniklo ešte počas minulej vlády a teraz bolo vydané bez dostatočnej odbornej a politickej diskusie, očakávame, že minister ju otvorí. S vydaním usmernenia sme vyjadrili ostrý nesúhlas. Okrem jeho stiahnutia sme vyslovili aj dve ďalšie požiadavky, pokiaľ ide o vyvedenie personálnej zodpovednosti v rezorte. Aj na ich splnení budeme trvať,“ doplnili poslanci.

Minister vo štvrtok uviedol, že usmernenie vznikalo nadštandardným procesom na ministerstve zdravotníctva tri roky. Stiahnutie je podľa neho možné po diskusii. Pokiaľ sa nájde nejaký spoločný záver, bude podľa jeho slov usmernenie skoro upravené. Podotkol tiež, že usmernenie je čisto odborné a podrobilo sa celému pripomienkovému konaniu.

Ministerstvo pripravilo usmernenie v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíry Izákovej má slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov.

Nové usmernenie podľa iniciatívy Inakosť zjednoduší proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Usmernenie víta aj Amnesty International Slovensko, jeho prijatie považuje za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových.

Samosprávy majú problém obstarať dodávateľov energií, tvrdí šéf ZMOS-u

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA