Sociálne siete

DOMOV

Opozícii nevyšla snaha, aby parlament vypísal referendum o dohode s USA

Zverejnené:

Upravené: 19. januára 2022 o 11:20

720

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Opozícia na Slovensku neuspela v snemovni s návrhom na vypísanie referenda o pripravovanej zmluve o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi. 

Poslanci vládnych strán, ktoré majú v parlamente pohodlnú väčšinu, dnes hlasovaním zablokovali konanie schôdze Národnej rady o spomínanej iniciatíve. Expremiér Robert Fico reagoval, že jeho strana začne zbierať podpisy pod petíciu za vypísanie plebiscitu o rovnakej veci.

Pripravovaná dohoda s USA počíta s tým, že americkí vojaci budú môcť využívať infraštruktúru dvoch vojenských letísk na Slovensku a že Bratislava by mohla získať cez 100 miliónov dolárov na ich modernizáciu. Opozičné strany, ale aj slovenská generálna prokuratúra predtým tvrdili, že dohoda ohrozí suverenitu krajiny. Predstavitelia slovenskej vlády to odmietli.

Fico varuje pred tréningom ukrajinských povstalcov na Slovensku

O samotnej zmluve ešte bude rozhodovať slovenský parlament, jej ratifikáciu by potom mala zavŕšiť slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu zatiaľ nekomentovala výzvy opozície, aby dokument nechala posúdiť ústavným súdom.

Slovensko o dohode vyjednávalo s USA už za predchádzajúcej vlády, na ktorej čele bol Smer-SD. Vtedajšie vedenie ministerstva obrany potom oznámilo, že od rokovania odstupuje, pretože je proti vytváraniu právnych podmienok pre pôsobenie cudzích vojsk v krajine. Podľa terajšieho ministra obrany Jaroslava Naďa vyjednávacie tímy v skutočnosti pokračovali ďalej v práci. Podobné zmluvy s USA uzavrelo napríklad Maďarsko a Poľsko.

K najsilnejším kritikom dohody teraz patrí Smer-SD. Práve poslanci Ficovej strany spolu s ďalšími zákonodarcami predložili návrh do snemovne na vypísanie príslušného referenda.

Parlament navrhovaný program schôdze pri hlasovaní neschválil. Fico potom ohlásil, že strana začne zbierať podpisy pod petíciu za referendum nielen ohľadom zmeny ústavy o konaní predčasných parlamentných volieb, ale aj o spomínanej zmluve s USA a ešte o zatiaľ bližšie nespresnenom návrhu v sociálnej oblasti.

Na vypísanie referenda na základe petície je potrebné zhromaždiť aspoň 350.000 podpisov.

 

Slovenské ministerstvo vnútra malo skartovať spisy viac ako 800 estebákov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA