Sociálne siete

DOMOV

Štátny tajomník Paulis: Plne podporujeme diverzifikáciu vysokých škôl

Zverejnené:

Upravené: 28. septembra 2021 o 17:31

136

student
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Siora Photography

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva plne súhlasí a podporuje diverzifikáciu vysokých škôl podľa kritérií akceptovaných po celom svete, vrátane zmeny financovania. Rovnako súhlasí s identifikáciou excelentných inštitúcií – reaguje tak na výzvu Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7). Informuje o tom rezort na svojej stránke.

„Už v minulom školskom roku, sme na ministerstve pripravili zmenu metodiky financovania, ktorá vo väčšej miere zohľadňuje intenzitu tvorivej činnosti na vysokých školách. V ďalšom kroku pripravujeme komplexnú zmenu metodiky financovania, ktorá zohľadní výkon excelentných vysokoškolských inštitúcii a to prostredníctvom výkonnostných zmlúv, rozpisu štátnej dotácie, ako aj periodického medzinárodného hodnotenia vedeckého výkonu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis. Súčasťou tejto metodiky bude vyčlenený balík pre diverzifikované financovanie – a to pre 25% najvýkonnejších pracovísk v danej skupine odborov.

V rámci rozpracovania programového vyhlásenia vlády a napĺňania reforiem Plánu obnovy a odolnosti, ministerstvo školstva pripravuje medzinárodné hodnotenie vedeckého výkonu vysokých škôl s plánovaným spustením v roku 2022. Hodnotenie bude zohľadňovať medzinárodné štandardy a rovnako bude inšpirované úspešnými systémami hodnotenia iných krajín, napríklad britským systémom Research Excellence Framework (REF).

Rezort školstva zároveň pripravuje novelu vysokoškolského zákona, na ktorej sa podieľajú viaceré vysokoškolské reprezentácie – členovia Slovenskej rektorskej konferencie, Študentskej rady vysokých škôl či Rady vysokých škôl. Už v priebehu niekoľkých týždňov bude pripravený finálny návrh.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA