Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Fínsko a Švédsko zvažujú vstup do NATO v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu

Zverejnené:

Upravené: 12. mája 2022 o 14:29

450

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Fínsky prezident Sauli Niinistö a ministerská predsedníčka Sanna Marinová oznámili, že podporujú vstup krajiny do Severoatlantickej aliancie. Fínsko a Švédsko prehodnocujú svoju neutralitu a zvažujú členstvo v NATO v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Niinistö a Marinová v spoločnom  vyhlásení  uviedli, že členstvo v Severoatlantickej aliancie posilní bezpečnosť Fínska. A zároveň podľa nich posilní celú alianciu.

„Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancie. Dúfame, že kroky, ktoré sú k tomuto rozhodnutiu v našej krajine ešte potrebné, budú vykonané rýchlo v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní,“ uviedli fínsky prezident a premiérka.

Fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto vyhlásil, že členstvo jeho krajiny v aliancii zvýši bezpečnosť pobaltskej oblasti. V debate s poslancami Európskeho parlamentu zdôraznil, že Fínsko môže ponúknuť 280-tisíc vojakov pripravených na boj a že fínska armáda chce modernizovať svoje vzdušné sily. „Sme presvedčení, že Fínsko prinesie NATO pridanú hodnotu,“ povedal minister. Podotkol pritom, že jeho krajine v súčasnosti žiadne bezprostredné nebezpečenstvo zo strany Ruska nehrozí.

Sociálnodemokratická strana premiérky Marinovej sa musí rozhodnúť do soboty, či podanie žiadosti Fínska o vstup do NATO podporí. Tlačová konferencia, na ktorej má byť oznámené „rozhodnutie týkajúce sa fínskej bezpečnostnej politiky“, je naplánovaná na nedeľu, napísala agentúra AFP s odvolaním sa na úrad fínskeho prezidenta.

Taktiež rozhodnutie Švédska ohľadom členstva v NATO sa očakáva v blízkej dobe. Jeho ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová zatiaľ uviedla, že pri rozhodovaní o možnom vstupe do Severoatlantickej aliancie Švédsko vezme do úvahy postoj Fínska. „Fínsko je najbližším bezpečnostným a obranným partnerom Švédska,“ podotkla Lindeová.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg koncom apríla vyhlásil, že pokiaľ Fínsko a Švédsko o vstup do aliancie požiadajú, budú vítané a ich prijatie bude rýchle. Naproti tomu Moskva varovala pred „vojenskými a politickými následkami“.

Severskú krajinu už podporili Dánsko a Estónsko. Ich premiérky sa vo štvrtok vyslovili za rýchly proces prijatia Fínska. „Dánsko samozrejme Fínsko v NATO vrelo privíta. Posilní to NATO a našu spoločnú bezpečnosť,“ napísala premiérka Mette Frederiksenová. „Dánsko urobí všetko pre rýchly prijímací proces po formálnom podaní žiadosti,“ dodala.

Podpora vstupu do Severoatlantickej aliancie v oboch krajinách po februárovom ruskom útoku na Ukrajinu výrazne vzrástla. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky televízie Yle teraz vstup podporuje 76 percent Fínov, iba 12 percent opýtaných sa vyjadrilo proti. V predchádzajúcich rokoch pritom členstvo podporovala len asi štvrtina obyvateľov Fínska.

EÚ plánuje zaradiť údajnú Putinovu priateľku na sankčný zoznam

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA