Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Uviaznutá loď s tonami paliva sa rozpadla, stále neodčerpali všetok náklad

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:01

246

large  cbcaff

REKLAMA

17. august 2020 11:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 17. augusta (SITA) – Japonská loď, ktorá uviazla na plytčine neďaleko afrického ostrovného štátu Maurícius, sa podľa miestnych úradov rozpadla. Plavidlo MV Wakashio 25. júla v obľúbenom dovolenkovom raji a oblasti známej pre bohatý výskyt voľne žijúcich živočíchov a významných mokradí natrafilo na plytčinu a začali z nej unikať tony paliva.

Napriek tomu, že väčšinu nákladu stihli odčerpať, v sobotu sa stav lode rapídne zhoršil. Od začiatku havárie sa pritom do mora vylialo údajne až tisíc ton ropy, približne štvrtina prepravovaného množstva.

„Približne o 16:30 miestneho času sme spozorovali veľké odlomenie prednej časti plavidla,“ uviedol v sobotňajšom vyhlásení štátny krízový výbor. Predpokladá sa, že na palube lode sa stále nachádza zhruba 90 ton paliva. Americká analytická spoločnosť Ursa Space Systems monitorovala situáciu prostredníctvom fínskych satelitov a zistila, že do 11. augusta chemikálie znečistili plochu veľkú 27 kilometrov štvorcových.

Maurícius minulý týždeň informoval, že od vlastníkov japonskej lode bude požadovať odškodnenie. Predseda vlády Pravind Jugnauth uviedol, že Maurícius sa bude usilovať o kompenzáciu rozsiahlych environmentálnych škôd, pričom únik ropy označil za „národnú katastrofu“. Jugnauthova vláda sa ocitla pod paľbou kritiky za to, že nevykonala okamžité kroky na vyprázdnenie lode už 25. júla, keď uviazla, ale až o dva týždne neskôr, keď vplyvom búšenia silných vĺn praskla a začala z nej unikať ropa.

Francúzsko medzičasom poslalo zo svojho neďalekého ostrova Réunion vojenské lietadlo s vybavením na kontrolu znečistenia. Japonsko vyslalo šesťčlenný tím, ktorý mal pomáhať francúzskym odborníkom. Zasahujú tam tiež maurícijská pobrežná stráž a niekoľko policajných jednotiek. Dobrovoľníci plnili vrecia slamou a vytvorili bariéru proti oleju. Vláda pritom nariadila, aby sa miestni ľudia nezapájali do čistenia a prenechali to odborníkom.

Zástupcovia Greenpeace Africa vyhlásili, že tisíckam živočíchov hrozí v dôsledku znečistenia vody smrť, čo bude mať dopad aj na hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a zdravie na ostrove. Výkonný riaditeľ firmy, ktorá vlastní loď, sa ospravedlnil za vzniknutú situáciu a dodal, že sa „zo všetkých síl posnažia vyriešiť tento problém“.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-africa-53797009

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA