Sociálne siete

Veda a technika

Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum

Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum

Zverejnené:

Upravené: 30. decembra 2020 o 10:00

2075

markus spiske Qs OEYV Zv Ui I unsplash adc
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash

REKLAMA

30. november 2020 10:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum (NSCC – National Super Computing Centre), ktoré bude zastrešovať HPC (High Performance Computing) aktivity. Víziou projektu je okrem iného vybudovať na Slovensku nový superpočítač, ktorý by bol na konkurenčnej výkonnostnej úrovni v rámci európskeho priestoru a umožnil by rozsiahlejšie a efektívnejšie využívanie HPC technológií, ako aj utilizáciu nástrojov vysokovýkonnej dátovej analytiky, umelej inteligencie a strojového učenia slovenským užívateľom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

NSCC sa bude v spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC podieľať na zvyšovaní kompetencií v týchto oblastiach, a to najmä poskytovaním bezplatných konzultácií a vzdelávacích aktivít určených malým a stredným podnikom, priemyselným spoločnostiam, subjektom štátnej správy a v neposlednom rade akademickým inštitúciám. Národné centrum sa bude aktívne zapájať do európskych projektov a medzinárodných grantových výziev.

Národné superpočítačové centrum vzniklo ako konzorcium Centra spoločných činností (CSČ) SAV, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) a združenia I4DI (Innovations for Digital Infrastructure). Predsedom správnej rady bude počas prvých dvoch rokov činnosti NSCC Lukáš Demovič, ktorý je riaditeľ CSČ SAV. Podpredsedom správnej rady sa stal generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy MIRRI Radoslav Repa.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA