Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Erdogan navrhol, aby Zelenskyj vytvoril komisiu na vyšetrenie výbuchu vo vodnej elektrárni Kachovka

Zverejnené:

Upravené: 7. júna 2023 o 16:08

333

Zdroj: Getty Images

REKLAMA

Globalnews

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mal v stredu telefonický rozhovor so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.

Informovala o tom kancelária tureckého vodcu.

Počas rozhovoru lídri rokovali o vývoji rusko-ukrajinskej vojny.

Erdogan okrem iného navrhol vytvorenie komisie za účasti „expertov z bojujúcich strán, OSN a medzinárodného spoločenstva, najmä Turecka, aby podrobne vyšetrila výbuch na priehrade Kachovka“.

Turecký prezident tiež prisľúbil, že v tejto súvislosti urobí všetko pre to, aby rokoval o modeli „dohody o obilí“.

„Zdôrazňujúc, že nebude možné každodenne zabrániť humanitárnym stratám, pokiaľ budú konflikty pokračovať, takže myšlienka návratu k rokovaniam by mala prevážiť, Erdogan povedal, že bude rozhodne pokračovať vo svojom úsilí o nastolenie spravodlivého mieru,“ dodala turecká prezidentská kancelária.

O rozhovore so svojím tureckým náprotivkom informoval aj ukrajinský prezident.

Zelenskyj povedal, že povedal Erdoganovi o humanitárnych a environmentálnych dôsledkoch ruského teroristického útoku na vodnú elektráreň Kachovka, najmä o rizikách pre ZNPP, a odovzdal zoznam naliehavých potrieb Ukrajiny na odstránenie katastrofy.

„Hlas Turecka je dôležitý, pokiaľ ide o stiahnutie okupačných vojsk z ukrajinského územia. A tiež o návrate našich nezákonne väznených občanov, najmä krymských Tatárov, pokračovaní a rozšírení obilnej iniciatívy,“ dodal Zelenskyj.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA