Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Kim Čong-un sa snaží posilniť strategickú spoluprácu s Ruskom

Zverejnené:

Upravené: 12. júna 2023 o 15:36

212

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Severokórejský vodca Kim Čong-un prisľúbil, že sa bude „držať za ruky“ s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a posilní strategickú spoluprácu pre spoločný cieľ vybudovať silnú krajinu.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na severokórejskú štátnu agentúru KCNA.

Kim to prisľúbil v posolstve Putinovi pri príležitosti Dňa Ruska, obhajoval svoje rozhodnutie napadnúť Ukrajinu a preukázal „plnú podporu a solidaritu“.

„Spravodlivosť určite zvíťazí a ruský ľud bude naďalej pridávať slávu do histórie víťazstiev,“ uviedol Kim vo vyhlásení, ktoré zverejnila KCNA.

Vyzval na „užšiu strategickú spoluprácu“ s Moskvou, „držiac sa pevne za ruky s ruským prezidentom v súlade so spoločnou túžbou národov oboch krajín splniť veľký cieľ vybudovať silnú krajinu“.

Severná Kórea sa usiluje o užšie vzťahy s Kremľom a podporuje Moskvu od jej vlaňajšej invázie na Ukrajinu, pričom obviňuje z „hegemonickej politiky“ a „arogancie“ USA a Západu.

Pripomeňme, že KĽDR sa 31. mája pokúsila vypustiť zariadenie, ktoré Pchjongjang nazýva satelitom pre vojenské spravodajstvo. Spustenie skončilo neúspechom – satelit spadol do Žltého mora.

Pchjongjang uviedol, že plánuje zopakovať odpálenie čo najskôr, ale odborníci sa prikláňajú k názoru, že KĽDR bude potrebovať mesiace, aby sa vysporiadala s technickými poruchami, ktoré sa objavili počas štartu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA