Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

NATO vyzvalo Rusko na dodržiavanie dohody Nový START. Tá obmedzuje počet jadrových hlavíc a nosičov

Zverejnené:

Upravené: 3. februára 2023 o 15:10

307

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Severoatlantická aliancia v piatok vyzvala Rusko, aby dodržiavalo svoje záväzky plynúce z jadrovej dohody Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov. Rusko by podľa NATO malo predovšetkým umožniť inšpekcie na svojom území. Aliancia to oznámila vo vyhlásení zverejnenom na svojom webe.

„Spojenci v NATO naďalej považujú účinnú kontrolu zbrojenia za zásadný príspevok k svojim bezpečnostným cieľom. Nový START je aj naďalej v národnom bezpečnostnom záujme všetkých štátov, vrátane spojencov v NATO,“ uviedla tridsiatka krajín.

Veľmi podobne ako Aliancia sa už na konci minulého roka vyjadril Washington, podľa ktorého Rusko svoje záväzky nedodržiava, keď odmieta americkým vyslancom vykonávať inšpekcie na svojom území. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov vtedy uviedol, že súčasný stav rusko-amerických vzťahov neumožňuje nové stretnutie ohľadom jadrovej dohody.

Nový START má korene na začiatku 90. rokov minulého storočia, kedy prvú dohodu START podpísali prezidenti USA a Sovietskeho zväzu George Bush starší a Michail Gorbačov. Dohodu Nový ŠTART potom v apríli 2010 v Prahe uzavreli Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

O predĺžení dohody, ktorá má zatiaľ platiť do roku 2026, a o jej prípadnom rozšírení mali zástupcovia Moskvy a Washingtonu rokovať už v roku 2021. Rusko však rokovanie odložilo bez toho, aby navrhlo nový termín.

Spojené štáty popierajú, že by Moskve ponúkli „ukrajinské územia výmenou za mier“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA