Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Veľká Británia a Nemecko budú po prvýkrát spoločne strážiť oblohu nad Estónskom

Zverejnené:

Upravené: 7. marca 2023 o 16:02

246

Zdroj: wonderfullengineering.com

REKLAMA

Globalnews

Spojené kráľovstvo a Nemecko sa po prvýkrát zúčastnia na spoločných leteckých operáciách nad Estónskom. Oznámil to britský minister obrany Ben Wallace, uvádza  Sky News.

Približne 300 vojakov Kráľovského letectva zo 140. expedičného leteckého krídla bude vyslaných do pobaltskej krajiny, aby sa zúčastnili na operáciách leteckej polície NATO.

Britskí piloti budú spolupracovať so stíhačkami Typhoon z nemeckého letectva na skutočných „integrovaných“ misiách.

Wallace ocenil demonštráciu „jednoty“ NATO a dodal: „Personál našich vzdušných síl v Estónsku zohráva dôležitú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti európskeho neba a posilňovaní prítomnosti NATO na východe Európy.“

„Spoločné operácie tohto druhu demonštrujú silu a jednotu Aliancie NATO a naše spoločné odhodlanie udržiavať mier a bezpečnosť v celom regióne,“ povedal.

„Spolupracujeme už nejaký čas a teraz úroveň spolupráce dosiahla novú úroveň. Sme naďalej veľmi radi, že môžeme spolupracovať s našimi nemeckými spojencami na všetkých aspektoch našej misie, od údržby a prevádzky lietadiel až po plánovanie a logistiku,“ povedal Scott McCall, veliteľ 140. expedičného leteckého krídla.

„Spolupráca s našimi spojencami z Raf počas skutočnej misie je niečo, na čo sme čakali od začiatku tejto misie. V týchto náročných časoch teraz môžeme preukázať interoperabilitu, aby sme ochránili našich pobaltských partnerov a východný bok NATO,“ povedal podplukovník Christoph Gahmeister, veliteľ nemeckého oddielu.

Labouristický tieňový minister obrany John Healy uviedol, že záväzok jeho strany spolupracovať s členmi NATO, ako je Nemecko, je „neochvejný“.

„Ale neefektívne riadenie obranných projektov konzervatívcami, ako je Wedgetail, a zníženie počtu vojenských dopravných lietadiel spochybňuje záväzok Spojeného kráľovstva voči NATO,“ dodal.

V roku 2022 lietadlá NATO leteli v Európe 570 letov, aby zachytili ruské bojové lietadlá blížiace sa k vzdušnému priestoru Aliancie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA