Sociálne siete

Zaujímavosti

Červené topánky vám podľa čínskej novoročnej tradície prinesú šťastie a prosperitu

GLOBAL NEWS - Martina Baumann

Zverejnené:

Upravené: 8. februára 2021 o 12:52

22

ZDROJ: Deichmann

BRATISLAVA – V piatok 12. februára 2021 prejdeme podľa čínskej astrológie do nového Čínskeho roka, ktorý potrvá presne do 31. januára 2022. Vládu nad ním preberie čínske znamenie byvola. A čo to teda znamená? Mal by nás čakať presne taký rok, akým je aj samotný charakter tohto zvieraťa. Rok tvrdej práce, obrovského rešpektu a trpezlivosti.

Zaujímavý pohľad na túto symboliku prináša aj Mária Halajová zo spoločnosti Deichmann. „Obyvatelia juhovýchodnej Ázie veria, že ho treba privítať v obuvi červenej farby,“ hovorí Halajová a zároveň dodáva, že tých dôvodov, prečo si v tomto období zadovážiť práve červený pár nových topánok, je hneď niekoľko.

Ten najzaujímavejší podľa nej nájdeme práve v spomínaných východných kultúrach, kde pre tamojších ľudí znamená Nový rok nový štart, a tak si na začiatok Čínskeho nového roka kupujú nové červené topánky muži aj ženy, aby ich kroky viedli životom v šťastí a prosperite. A tak podľa feng šuej predurčuje červená obuv jeho nositeľa k jednoznačnému úspechu.

História: Symbol moci

Halajová prináša aj zaujímavý pohľad z histórie. „V našich zemepisných šírkach boli dlhé stáročia červené topánky symbolom moci, vznešenosti a istým spôsobom aj nadradenosti. V čase Byzantskej ríše si červenú obuv mohli obuť na nohy iba traja ľudia – cisár, cisárovná a pápež. Pápež ju má v protokole predpísanú dodnes.“

Kde všade môžeme vidieť červené topánky? Aj v rozprávkach! V červených čižmách chodil aj najznámejší kocúr na svete – rozprávkový Kocúr v čižmách. Netušili ste, že práve tie čižmy mali svoju symboliku? Tak mali! „Jeho čižmy mali vyjadriť, že išlo o Pána kocúra, neobyčajného vynaliezavého a prešibaného, skrátka zo všetkého sa vykrútil a bol kocúrom šťasteny. Mimochodom, pôvodného a prvého kocúra v červených čižmách stvoril a svetu po prvýkrát predstavil v roku 1697 spisovateľ Charles Perrault,“ vysvetľuje Halajová.

Charaktery filmových postáv a farby? Žiadna náhoda

V roku 1948 zmenil pohľad na červenú dámsku obuv aj film The Red shoes alebo Červené baleríny. Tento baletný film z povojnového obdobia je vo svojom žánre neprekonateľným. „To povojnové obdobie nie je spomenuté náhodou. Po vojne sa mnohé krajiny spamätávali nielen z napáchaného zla, ale aj z vyššej zamestnanosti žien. Veru, nie je to tak dávno, čo ženám neprináležalo pracovať na svojej kariére a dosahovať úspechy na vedúcich pozíciách. Červené baleríny, ktoré tvorcovia filmu zámerne obuli iba hlavnej hrdinke, sa stali aj vďaka tomuto filmu symbolom vášne, nespútanej ženskosti a úspechu,“ popisuje na záver odborníčka na obuv.

REKLAMA

Vyštudovala žurnalistiku. Začínala písaním cestopisných reportáží, krátko na to editovala články, neskôr prešla na tri roky do tlačovej agentúry. Viedla tiež redakciu Učiteľských novín. Medzitým si stihla vyskúšať aj hovorcovskú stoličku, keď komunikovala za cestných dopravcov na Slovensku. Počas uplynulých rokov svoje skúsenosti pretavila do rôznych činností v oblasti žurnalistiky, médií, PR a marketingu. Aktívne píše na rôzne témy, sú to najmä rozhovory, reportáže a cestopisy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA