Sociálne siete

Nezaradené

Tri krajiny EÚ vyzvali na zníženie stropu cien ruskej ropy o takmer 15 %

Zverejnené:

Upravené: 15. marca 2023 o 12:31

628

Zdroj: Pixabay

REKLAMA

Globalnews

Estónsko, Litva a Poľsko vyzvali na zníženie stropu cien ruskej ropy o takmer 15% – zo 60 na 51,45 dolárov. To podľa ich názoru zníži príjmy ruského rozpočtu z vývozu ropy o 650 miliónov dolárov.

O tom píše Bloomberg.

Skupina troch krajín Európskej únie vyzýva na nižší strop ceny ruskej ropy tento mesiac, aby sa ešte viac oslabilo financovanie vojnovej mašinérie ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Estónsko, Litva a Poľsko navrhli, aby sa horná hranica, ktorá bola stanovená v decembri na 60 USD za barel, znížila na maximálne 51,45 USD za barel, píše agentúra s odvolaním sa na zdroje.

Podľa Tallinnu, Vilniusu a Varšavy nová úroveň zodpovedá zľave 5% z aktuálnych trhových cien.

Treba poznamenať, že zástupcovia 27 členských krajín bloku by mali v stredu začať diskusie o revízii hornej hranice ceny ropy, ktorú „Veľká sedmička“ a EÚ stanovili koncom minulého roka.

Tieto tri štáty už dlho vyzývajú na tvrdší prístup k sankciám voči Moskve. Podobné požiadavky na prísnejšie obmedzenie v minuloročných rozhovoroch zostali bez povšimnutia, pretože USA chceli, aby bola horná hranica stanovená na úrovni, ktorá by umožnila ruskej rope pokračovať v prúdení na svetové trhy.

„Na schválenie zmien si blok vyžaduje jednomyseľnú podporu národných vlád, čo vytvára pôdu pre tvrdé rokovania,“ dodáva Bloomberg.

Hoci EÚ súhlasila s revíziou cenového limitu ropy každé dva mesiace, keď sa v januári mala uskutočniť prvá revízia, USA a ich spojenci sa rozhodli ponechať prah na úrovni 60 USD. Tvrdili, že nový mechanizmus už funguje a táto otázka bude nastolená v marci.

Strop cien ropy má dvojaký účel: zachovať ruské dodávky ropy a zároveň obmedziť príjmy Moskvy z jej vývozu. Podľa výpočtov troch východoeurópskych krajín, ak by v januári ruské príjmy z predaja ropy dosiahli 13 miliárd dolárov, potom by navrhované zníženie hornej hranice ceny viedlo k zníženiu o 650 miliónov dolárov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA