Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Nemecko skončilo s bezplatnými plošnými testami na koronavírus

Zverejnené:

Upravené: 30. júna 2022 o 13:32

712

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nemecko dneškom po viac ako roku skončilo s plošnou ponukou koronavírusových testov zadarmo.

Na bezplatné rozbory majú teraz nárok len ohrozené skupiny obyvateľov, ostatní si zaplatia tri eurá. Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach, ktorý ešte pred pár týždňami sľuboval zachovanie bezplatného testovania, zmenu obhajuje a tvrdí, že doterajšie opatrenia nahrávalo podvodom a navyše stálo spolkový rozpočet zhruba miliardu eur.

Bezplatné testy, ktorým sa v Nemecku hovorilo občianske, boli po niekoľko mesiacov jedným z pilierov preventívnej stratégie v ťažení proti covidu-19. Nárok na rozbor mal každý najmenej raz týždenne, úplne bežné ale bolo testovanie na dennej báze. V krajine kvôli tomu vznikli tisíce odberových miest. Kvôli preťaženosti štátnej správy mnoho nepoctivých prevádzkovateľov vykazovalo viac testov, než koľko ich skutočne vykonalo. Výnimočné preto neboli policajné razie v testovacích centrách.

Británia uvalila sankcie na Putinovho príbuzného a druhého najbohatšieho muža Ruska

„Na podvody je vždy nejaký priestor,“ povedal dnes Lauterbach v programe televízie ZDF. Poznamenal, že testovacie miesta teraz musia rozbory dokumentovať. Úrady navyše na časti testov môžu náhodne preveriť, či boli skutočne urobené.

Podľa Lauterbacha je dôležité, že možnosť testovania zostáva, aj keď za rozbory bude väčšina ľudí platiť. „Testovanie má zmysel,“ povedal. Minister tiež povedal, že spolkový rozpočet si za terajšej zložitej situácie nemôže dovoliť ďalšie financovanie testov. „V priemere stoja testy spolkovú vládu jednu miliardu eur mesačne,“ povedal pred týždňom novinárom, keď nový systém vysvetľoval.

Aj to, že za testy sa teraz budú vo väčšine prípadov platiť tri eurá, ale nebude pre rozpočet znamenať plnú úľavu. Lauterbach odhaduje, že štát aj tak na testovanie do konca roka zaplatí 2,7 miliardy eur.

Za testy teraz neplatia len rizikové skupiny, deti do piatich rokov, ženy v prvom trimestri tehotenstva, návštevníci nemocníc a opatrovateľských zariadení či ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať. Za rozbor ľudia nezaplatia aj vtedy, ak člen ich domácnosti bude nakazený.

Aj keď tri eurá, ktoré ostatní ľudia musia zaplatiť, neznamenajú zásadnú čiastku, predpokladá Lauterbach, že záujem o testy sa medzi verejnosťou znížia. A to v čase, keď sa počty infikovaných opäť zvyšujú.

V Nemecku s 83 miliónmi obyvateľov za uplynulý deň pribudlo podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) 132.671 nakazených a ďalších 83 chorobe podľahlo. Infekciu doteraz úrady preukázateľne zistili vo viac ako 28 miliónoch prípadov, 141-tisíc ľudí ju neprežilo.

Známy americký spevák R. Kelly dostal 30 rokov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA