Sociálne siete

ZAHRANIČIE

„Putin nebude rozhodovať o tom, koho medzi seba pozveme“ povedala šéfka Európskej komisie

Zverejnené:

Upravené: 21. júna 2022 o 8:55

257

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

„V strategickom záujme Európy je, aby sa z Ukrajiny nestal padlý štát na jej hraniciach. Musíme preto Ukrajine pomôcť – politicky, finančne.“ 

Európski lídri by mali na konci tohto týždňa udeliť oficiálnu pozvánku Ukrajine do EÚ a týmito slovami šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôvodnila, prečo by sa Ukrajina mala tejto pozvánky dočkať a získať status kandidátskej krajiny.

Sama komisia udelenie kandidátskeho statusu minulý piatok odporučila a von der Leyenová sa rozhodla presvedčiť o tomto kroku krátko pred summitom verejnosť v členských krajinách. „Únia má skúsenosť, že ťaží nielen z funkčného jednotného trhu, ale aj zo svojho stabilizovaného a prosperujúceho susedstva. A jasné je, že bez našej pomoci sa Ukrajina nepostaví na nohy,“ líči predsedníčka komisie v exkluzívnom rozhovore pre šesť európskych denníkov vrátane HN za Slovensko.

Na Ukrajine zakázali púšťať ruskú hudbu a dovážať ruské a bieloruské knihy

Okrem Ukrajiny odporučila komisia pozvánku aj pre Moldavsko a po splnení niekoľkých podmienok aj pre Gruzínsko. V prípade Ukrajiny Brusel prekročil doterajšiu červenú líniu, keď komisia navrhla perspektívu členstva krajine čeliacej vojnovej agresii. Moldavsko zase nekontroluje celé svoje územie, na časti štátu vyhlásili  prerušení separatisti samozvanú Podnesterskú republiku .

„Nesmieme dovoliť Putinovi rozhodovať o tom, ako budeme sami seba v EÚ organizovať. Ukrajina podala žiadosť o členstvo, každým dňom nás presviedča, že ju myslí vážne, a je dôležité, že nás Putin nezastavil v tom, kladne odpovedať na žiadosť,“ hovorí nemecká politička.

„Hlavný argument komisie v jej rozhodnutí odporučiť pozvánku pre Ukrajinu a pre Moldavsko spočíta v tom, že chceme pomôcť obom krajinám udržať si nezávislosť a suverenitu, ktorú si ony samy definujú,“ uvádza von der Leyenová.

Na Ukrajine zakázali púšťať ruskú hudbu a dovážať ruské a bieloruské knihy

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA