Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Putin telefonoval s Macronom a Scholzom, témou boli ruské vojská pri ukrajinských hraniciach

Zverejnené:

Upravené: 23. decembra 2021 o 10:24

334

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo nedávnom telefonáte s ruským prezidentom Vladimírom Putinom vyjadril znepokojenie nad koncentráciou ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.

S odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády o tom informovala agentúra Reuters. Šéf Kremľa predsedovi nemeckej vlády povedal, že Kyjev sa vyhýba plneniu minských dohôd, píše agentúra TASS. Putin dnes hovoril aj so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

„Nemecký kancelár vyjadril svoje znepokojenie nad situáciou a hovoril o naliehavej potrebe deeskalácie,“ uviedol hovorca nemeckej vlády vo vyhlásení po prvom telefonáte medzi oboma štátnikmi od nástupu Scholza do úradu.

Dubajský šejk má svojej žene vyplatiť 554 miliónov libier, rozhodol súd

Podľa agentúry DPA rokovali aj o možnostiach mierového riešenia konfliktu na východe Ukrajiny a plnení minských dohôd, ktoré uzavreli Kyjev, Moskva, Paríž a Berlín v roku 2015. Scholz zdôraznil, že je potrebné pokročiť v rokovaniach v normandskom formáte, poznamenala DPA.

Normandský formát sú rokovania, v ktorých Francúzsko s Nemeckom sprostredkovávajú rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom s cieľom ukončiť konflikt na východe Ukrajiny. Naeraz sa mierové vyjednávania nachádzajú na mŕtvom bode.

Ruský prezident v telefonáte podľa agentúry TASS vyhlásil, že Kyjev sa vyhýba plneniu minských dohôd. „Vladimir Putin… konštatoval, že Kyjev sa stále tvrdošijne vyhýba plneniu svojich záväzkov vyplývajúcich z minských dohôd z roku 2015, čo v skutočnosti bráni možnému usporiadaniu nového summitu v normandskom formáte,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení po hovore štátnikov.

Putin Macronovi povedal, že novým rokovaniam normandského formátu budú musieť predchádzať konkrétne kroky zo strany Kyjeva na implementáciu existujúcich mierových dohôd. Ukrajina naopak tvrdí, že je to Rusko, kto sa odmieta angažovať, poznamenala agentúra Reuters.

Putin podľa Kremľa so Scholzom aj Macronom preberal aj ruské návrhy ohľadom záväzných bezpečnostných záruk, ktoré Moskva žiada od Severoatlantickej aliancie a Spojených štátov. Rusko požaduje okrem iného záväzok nerozširovania NATO smerom na východ a aby aliancia upustila od vojenských aktivít na Ukrajine, vo východnej Európe, na Kaukaze a v Strednej Ázii.

Orbán: Maďarsko nezmení prístup k migrácii, aj keby to nariadil súd EÚ

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA