Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Zeman vymenoval za nového premiéra Českej republiky Petra Fialu

Zverejnené:

Upravené: 30. novembra 2021 o 17:53

435

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 vymenoval za nového premiéra predsedu ODS Petra Fialu.

Kvôli nákaze Zemana ochorením covid-19 boli oddelení priehľadnou stenou. Všetci prítomní zároveň mali respirátor. Vymenovanie sa pôvodne malo uskutočniť už v piatok, prezident bol ale po preukázaní nákazy odvezený do nemocnice a svoj program zrušil.

Zeman pri vymenovaní sedel na invalidnom vozíku v presklenom priestore, kam bol dovezený pracovníkmi v ochranných odevoch. S Fialou komunikoval prostredníctvom mikrofónu a reproduktorov. Pri ceremoniáli bol prítomný aj prezidentov kancelár Vroclav Mynár a riaditeľ hradného protokolu Vladimír Kruliš.

Čítajte viac: Nová česká vláda predstavila svoj plán boja s covidom

Po tom, ako Mynář prečítal rozhodnutie prezidenta o vymenovaní, zložil Fiala sľub, ktorý potvrdil podpisom. Server iROZHLAS.cz v sobotu uviedol, že menovací dekrét podpísal Zeman s predstihom a dokument bol vydezinfikovaný. Po ceremoniáli nasledovali krátke prejavy oboch politikov.

Končiaci premiér Andrej Babiš pogratuloval Fialovi k dnešnému vymenovaniu za predsedu vlády. „Som veľmi rád, že sa vymenovanie dnes uskutočnilo. Dobrá správa je aj to, že pán prezident do 13. decembra ukončí rozhovory s ministrami, takže verím, že v rovnakom týždni bude vymenovaná nová vláda,“ napísal Babiš.

Gratuláciu posla aj prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Na Twitteri zaželala, aby zmena vlády v terajšej zložitej dobe priniesla prospech všetkým občiankam a občanom Česka. „Teším sa na ďalšiu úzku spoluprácu s naším tradične najbližším susedom,“ uviedla.

Zeman chce v pondelok začať sériu schôdzok s kandidátmi na ministrov, ako plánoval pred tým, než bol pozitívne testovaný. Kandidátov bude prijímať v abecednom poradí, schôdzky by chcel ukončiť do 13. decembra. Potom bude možné chystať vymenovanie celej vlády, uviedol prezident po vymenovaní Fialy za premiéra.

V Česku zachytili prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu Omikron

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA