Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Nová česká vláda predstavila svoj plán boja s covidom

Zverejnené:

Upravené: 25. novembra 2021 o 9:29

465

Zdroj: Facebook/TOP 09

REKLAMA

Zdroj: Facebook

Hlavným indikátorom vážnosti pandemickej situácie sa po nástupe novej českej vlády stane kapacita nemocničných lôžok, a to najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V stredu to povedal kandidát na premiéra Petr Fiala na tlačovej konferencii zástupcov koalície Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátov a hnutia STAN, na ktorej predstavili svoj plán na boj proti pandémii.

Kapacity nemocníc, a nie počet prípadov nákazy, sú „základný ukazovateľ, ktorý bude pre nás hlavným indikátorom pre ďalšie opatrenia,“ priblížil Fiala.

Zástupcovia koalície zopakovali, že nepristúpi k plošnému zatváraniu škôl ani k predĺženiu vianočných prázdnin. „Urobíme všetko pre to, aby dosahy na vzdelanie boli čo najmenšie,“ povedal Fiala.

Budúca česká vláda sa chce pri identifikácií nakazených spoliehať najmä na PCR testy, preto plánuje zvýšiť kapacitu testovacích centier na 200 000 testov denne.

COVID-19: Na Slovensku pribudlo vyše 10-tisíc nakazených koronavírusom

Kandidát na ministra zdravotníctva Vlastimil Válek tiež navrhuje povinné PCR testovanie pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní už viac než šesť mesiacov a nedostali posilňovaciu dávku, ktorá je podľa neho kľúčová.

Válek zdôraznil, že je potrebné zapojiť do očkovacej kampane aj praktických lekárov. Povinné očkovanie však podľa neho nie je dobrým riešením.

Budúca vláda by mala podľa Váleka začať uznávať ako potvrdenie o bezinfekčnosti dostatočnú hladinu protilátok voči covidu, ako aj negatívny PCR test. Momentálne sa pre tento účel uznáva len očkovanie či prekonanie choroby.

Čítajte tiež: Na Slovensku od dnes platí núdzový stav a „lockdown“ – zákaz vychádzania

Vznikajúca vláda ďalej avizovala zmenu platného pandemického zákona. „Už teraz sa v odbornom tíme o tom rozprávame, aby sme krátko po nástupe do vlády mohli predložiť zmenu pandemického zákona v tých oblastiach, kde nefungoval ideálne,“ povedal predseda hnutia STAN Vít Rakúšan.

Predseda Pirátov Ivan Bartoš kritizoval dosluhujúcu vládu premiéra Andreja Babiša za neposkytovanie kvalitných údajov o pandémii.

LIPŠIC: Tkačenko a Ondřejíček nespáchali trestný čin, na mieste je „morálne odsúdenie“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA