Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Generálny tajomník NATO sa v pondelok stretne s Erdoganom a švédskym premiérom a vidí šancu na riešenie

Zverejnené:

Upravené: 6. júla 2023 o 18:41

228

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že vo štvrtok sa dosiahol „dobrý pokrok“ v rozhovoroch s Tureckom, Švédskom a Fínskom a v pondelok oznámil stretnutie s Erdoganom a švédskym premiérom.

V rozhovore s médiami po rozhovoroch s účasťou troch krajín Stoltenberg povedal, že v pondelok 10. júla sa stretne s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom na stretnutí.

Stoltenberg zopakoval svoj postoj, že Švédsko už splnilo svoje záväzky vyplývajúce z trojstranného memoranda uzavretého medzi Ankarou, Štokholmom a Helsinkami minulé leto.

„Dôvodom, prečo sme sa stretli a prečo zvolávam stretnutie na pondelok, je vyriešiť rozdiely, ktoré stále existujú medzi tým, čo Švédsko už urobilo, a pochopením Turecka o tom, do akej miery Švédsko splnilo podmienky memoranda… Na dnešnom stretnutí sme dosiahli značný pokrok. Pozitívne rozhodnutie na budúcotýždňovom summite NATO je absolútne možné. Všetci súhlasíme s tým, že vstup Švédska by mal byť dokončený čo najskôr,“ povedal generálny tajomník NATO.

„Čo je možné a o čo sa usilujeme, je pozitívne rozhodnutie na summite, keď Turecko dá signál, že je pripravené ratifikovať (vstup Švédska). … Ratifikácia v tureckom parlamente sa však uskutoční až v pondelok. Môžeme však prijať dôležité politické rozhodnutia. A aby sa tak stalo, budeme odteraz až do pondelka intenzívne pracovať,“ dodal.

Švédsky minister zahraničných vecí v komentári k stretnutiu tiež povedal, že strany „dosiahli pokrok“.

„Tento proces napreduje a v najbližších dňoch budeme intenzívne pracovať na tom, aby sme sa stali členmi NATO. Dúfame, že budúci týždeň dostaneme pozitívne oznámenie. Ale je to rozhodnutie Turecka,“ citovala ho SVT.

Ako viete, samit NATO je naplánovaný na 11. – 12. júla.

Biely dom uviedol, že Turecko a Maďarsko by mali schváliť žiadosť Švédska o vstup do NATO čo najskôr, keďže krajina splnila všetky záväzky.

Deň predtým bola otázka pristúpenia Švédska nastolená v telefonickom rozhovore medzi ministrom zahraničných vecí USA a tureckým ministrom zahraničných vecí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA