Sociálne siete

Zaujímavosti

Ak cvičiť, tak pravidelne

Zima a leto sú obdobia, ktoré majú svoje špecifické športy. Práve toto obdobie nám prináša veľmi veľa možností – od korčuľovania, bicyklovania, behania, plávania, splavovania až napríklad po plážový volejbal. V zimnom období si obúvame lyže alebo jazdíme na snowborde po snehom pokrytých kopcoch.

Zverejnené:

Upravené: 27. septembra 2021 o 23:45

108

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Inspired Horizons Digital Marketing

REKLAMA

BRATISLAVA – Uplynulé mesiace by mohli niektorých ľudí nakopnúť k pravidelnému športovaniu a iným, žiaľ, ich aktivity zobrali aj posledné ilúzie. Prečo? Môže to byť napríklad partia, ktorá sa vyberie na bicyklovú túru. Sú medzi nimi pravidelne cvičiaci aj necvičiaci. Tí, aby nezaostávali a nenarobili si hanbu pred kamarátmi, idú na doraz a často nad rámec svojich kondičných možností. Nepočúvajú svoje telo a možno ani neprijímajú dostatočné množstvo tekutín, čo je pri vysokých teplotách mimoriadne dôležité. Na druhý deň z postele nevstanú. Dôvodom sú ubolené svaly, v horšom prípade svalová horúčka a v úplne najhoršom zranenie.

„Tréningy, či už počas teplých letných dní alebo počas bežných dní, by mali mať jeden spoločný ukazovateľ, a tým je pravidelnosť. Človek by sa mal rozhodovať podľa toho, čo je schopný realizovať a v akej kondícií sa nachádza. A celý postup, ktorý platí za normálnych okolností, je potrebné prispôsobiť aktuálnym teplotám,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Nárazové cvičenie, ako napríklad v lete bicyklová túra, turnaj v plážovom volejbale pod priamym slnkom, splav rieky, prípadne intenzívny tréning na „rýchle schudnutie“, má niekoľko úskalí. Okrem svalovice či svalovej horúčky, môže prísť aj k sklamaniu a zanevreniu na športovanie, ako také. Lenže je potrebné si uvedomiť, že aj zuby sme sa učili ako deti umývať si každý deň a nevedeli sme to hneď. Až z pravidelného návyku sa stal železný zvyk.

beh

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

Pozor na nárazové cvičenie

Alebo sa nato pozrime z inej strany. Poviete si, že idete na konkurz tlmočníkov pre anglickú kráľovnú a úroveň vašej angličtiny je „kuchynská“. Asi neprejdete však? Všetko – detské návyky, jazyk, aj šport, potrebujú svoj čas, pravidelnosť, disciplínu a trpezlivosť. To sú diamanty na ceste k cieľovej páske. Ak je vašou motiváciou chudnutie, a preto chcete začať cvičiť, nemôžete očakávať, že to, čo ste naberali niekoľko mesiacov, dáte dole za týždeň.

Tréner Ľuboš Gsch

„Nárazové cvičenie má okrem všeobecných úskalí aj niekoľko, ktoré nie sú až tak známe. Tie môžu byť mnohokrát nebezpečnejšie. Vplyvom nepravidelného pohybu a veľkého nasadenia dochádza často k zraneniam – natiahnutie svalu, natrhnutie. Okrem výraznej svalovice a únavy je z môjho pohľadu zranenie väčšia hrozba,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Podľa jeho slov je pri športe dôležitá aktuálna kondícia, stupeň trénovanosti a pripravenosti na záťaž. A to v rámci silového tréningu aj pri kondičnej záťaži. „Nemyslím si, že existuje nejaká konštanta, od ktorých by sme sa mali odvíjať. Treba začať rozumne, v rámci svojich možností.“

Stále pred nami zostáva ešte niekoľko teplých dní a tiež babie leto. Ako cvičiť špeciálne počas teplých dní? „Ideálne by bolo cvičiť v ranných hodinách, kedy ešte nie je také teplo, alebo neskôr večer. Väčšina ľudí však má nemenné rituály a cvičia aj pri vysokých teplotách, avšak tréning sa tomu prispôsobuje. Necvičí sa do až tak vysokých frekvencií, záťaží, intenzity a prestávky sa prispôsobujú teplotám,“ hovorí Ľuboš Gsch a upozorňuje tiež na to, že bez rozdielu počasia je nutné dodržiavať pri športe pitný režim.

Ak neviete, ako na to, obráťte sa na profesionálov…

Ten sa odvíja od typu tréningu. „Napríklad pri bicyklovaní alebo korčuľovaní si môžete dať na začiatku väčšie množstvo tekutín. Mimo vysokých teplôt je štandard pred tréningom 2,5 – 3 dcl, počas tréningu, každých 10 minút 2 dcl, a po tréningu by sa mali doplniť všetky vypotené tekutiny, čo je opäť okolo 2,5 až 3 dcl. V rámci pocitových signálov je dôležité, aby nenastalo sucho alebo pachuť v ústach, pretože vtedy je už človek skutočne smädný,“ dodáva Ľ. Gsch.

Ak chcete začať cvičiť a neviete ako alebo koľko si toho „naložiť“ a ako dosiahnuť svoj cieľ, určite sa obráťte na profesionálov. Možností je veľa – či už budete cvičiť doma pod dohľadom trénera, online formou alebo pomocou knihy – je to na vašich preferenciách. Určite však začnite, lebo šport okrem iného produkuje endorfíny, čo sú hormóny šťastia a to teraz potrebujeme ako soľ. Napríklad na stránke www.pohyb.sk nájdete všetky potrebné informácie.

Autor: Andrea Hinková – Tarová 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA