Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Putin telefonoval s Macronom, kritizoval Západ za ignorovanie „základných obáv“ Ruska

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2022 o 15:08

370

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ruský prezident Vladimír Putin v piatkovom telefonickom rozhovore upozornil francúzsku hlavu štátu Emmanuela Macrona, že odpovede Spojených štátov a NATO na bezpečnostné požiadavky Ruska nezohľadnili zásadné obavy Moskvy. 

S odvolaním sa na Kremeľ o tom informovala agentúra TASS. Obaja štátnici sa podľa nej aj Elyzejského paláca dohodli na pokračovaní dialógu medzi Moskvou a Parížom o problematike bezpečnosti v Európe.

„Vladimir Putin uviedol, že ruská strana starostlivo preštuduje písomné odpovede na návrhy dohôd o bezpečnostných zárukách, ktoré 26. januára dostala od Spojených štátov a NATO, a potom rozhodne o svojich ďalších krokoch,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Moderna začala klinické testy svojej novej vakcíny proti variantu omikrón

Putin podľa neho Macronovi však zároveň oznámil, že odpovede USA a NATO nezohľadnili „tak zásadné obavy Ruska ako je zabránenie rozširovania Severoatlantickej aliancie, odmietnutie útočných zbraňových systémov v blízkosti ruských hraníc a návrat vojenských kapacít a infraštruktúry bloku v Európe do stavu z roku 1997“.

Moskva minulý mesiac vyzvala Washington, aby zaručil, že nepripustí ďalšie rozšírenie NATO smerom na východ, ukončí vojenskú spoluprácu s bývalými sovietskymi republikami, stiahne z Európy jadrové zbrane a nerozmiestni tam žiadne útočné zbrane, ktoré by mohli ohroziť Rusko. V stredu Moskva dostala na svoje bezpečnostné návrhy od Washingtonu a NATO odpovede.

Macron s Putinom sa pri hodinovom hovore zhodli na ďalšom dialógu a potrebe uvoľnenia napätia medzi Moskvou a Západom, oznámil v piatok podľa agentúry AFP Elyzejský palác. „Putin neprejavil žiadny zámer ofenzívy. Veľmi jasne uviedol, že sa nesnaží o konfrontáciu,“ dodala francúzska prezidentská kancelária.

Spoločnosť, ktorá vyrába mozgové čipy pre Muska, chce začať klinické pokusy na ľuďoch

O potrebe pokračovať v diplomatických rokovaniach potom Macron v piatok večer hovoril s  ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, pričom v následných vyjadreniach obe strany podporili rozhovory v tzv. Normandskom formáte s Ruskom a Nemeckom.

Podľa ukrajinského prezidenta vyjednávanie znižuje “ pravdepodobnosť eskalácie“ napätie a musí pokračovať „kým sú príhodné podmienky“. Macron okrem toho podľa komuniké jeho kancelárie zopakoval, že je odhodlaný zachovať územnú celistvosť Ukrajiny.

Rusko musí podľa francúzskeho štátnika rešpektovať suverenitu svojich susedov, oznámil agentúre Reuters činiteľ z francúzskej prezidentskej kancelárie, ktorý potvrdil aj vyjadrenie Kremľa.

„Prezident Putin povedal, že chce pokračovať v dialógu a že je dôležité pracovať na realizácii minských dohôd,“ uviedol činiteľ s odkazom na mierové dohody, ktorých cieľom je ukončiť konflikt medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

USA podľa stredajšieho vyhlásenia šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena dali najavo, že nehodlajú rokovať o požiadavke, aby sa jednotky NATO a zbrane stiahli z východu Európy a aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO. Vyjadrili ale ochotu debatovať o ďalších bodoch, ako je kontrola zbrojenia či opatrenia na budovanie dôvery.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vo štvrtok vyhlásil, že v odpovediach USA na bezpečnostné návrhy Ruska chýbajú kladné reakcie na kľúčovú požiadavku neprípustnosti rozširovania NATO na východ, ale dávajú priestor na začatie vážneho dialógu o tom, čo označil ako druhoradé otázky.

V piatok v rozhovore pre rozhlasové stanice šéf ruskej diplomacie povedal, že Rusko nechce vojnu, ale nedovolí, aby boli ignorované jeho bezpečnostné záujmy.

Tri americké štáty žalujú Google kvôli narúšaniu súkromia používateľov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA