Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Tri americké štáty žalujú Google kvôli narúšaniu súkromia používateľov

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2022 o 10:12

147

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Tri americké štáty a federálny okrsok okolo metropoly Washingtonu podali v pondelok žalobu na americkú technologickú spoločnosť Google, ktorá podľa nich zasahuje do súkromia svojich zákazníkov. 

Užívatelia podľa sťažnosti v podstate nemajú možnosť zamedziť tomu, aby firma sledovala ich polohu. Google, ktorý prevádzkuje najväčší internetový vyhľadávač rovnakého názvu, podľa žaloby používateľa klame. Dáva im totiž falošný dojem, že sa môžu rozhodnúť, ktoré informácie o nich Google zhromažďuje, informuje agentúra AP. Google sa chce brániť a tvrdí, že žaloba vychádza zo zastaraných a nepresných informácií.

“Zákazníci, ktorí používajú produkty Googlu, nemôžu Googlu zabrániť v tom, aby zaznamenával, ukladal a speňažoval ich polohu,” píše v žalobe podanej na federálnom okrsku. Technologický obor má podľa nej “bezprecedentnú schopnosť monitorovať každodenné aktivity zákazníkov”.

Facebook a Google čelia v Európe tvrdým zásahom proti rase, náboženstvu a ďalším

“Podnikateľský model Googlu závisí od neustáleho sledovania užívateľov,” uviedol vo vyjadrení generálny prokurátor federálneho okrsku Karl Racine. Podobné sťažnosti na súd dali aj jeho kolegovia zo štátov Texas, Indiana a Washington.

Google má podľa Racina značný finančný záujem na tom, aby zahmlieval ohľadom toho, akým spôsobom zbiera a nakladá s dátami o polohe svojich užívateľov. Podľa žaloby používateľom zámerne komplikuje snahu zo zhromažďovania dát sa vyviazať. Údaje o polohe zákazníkov pritom zohrávajú kľúčovú úlohu v predaji digitálnej reklamy, ktorý materskej spoločnosti Googlu za rok 2020 priniesol na tržbách 150 miliárd dolárov .

Hovorca firmy Jose Castaneda médiám povedal, že sa Google chce proti žalobe brániť a “uviesť veci na pravú mieru”. “Generálni prokurátori prišli s prípadom založeným na nepresných tvrdeniach a zastaraných vyhláseniach ohľadom našich nastavení,” uviedol vo vyjadrení.

Google podľa neho v posledných rokoch urobil množstvo vylepšení, vďaka ktorým je možné jednoducho spravovať, ako sa nakladá s dátami o polohe užívateľov. Firma tiež obmedzila množstvo dát, ktoré o svojich zákazníkoch ukladá, pokračuje vyhlásenie.

Google sa dostal do viacerých sporov v USA aj v EÚ najmä kvôli zneužívaniu svojho výsadného trhového postavenia pri vyhľadávaní obsahu na internete a poskytovaní reklamy. Novo podaná žaloba je v podstate totožná so sťažnosťou z roku 2020 z Arizony, ktorou sa teraz zaoberajú súdy. V rámci tohto sporu vyšlo najavo, že aj niektorí zamestnanci Googlu vyjadrovali pochybnosti ohľadom toho, ako firma nakladá s dátami užívateľov, ktorí dali najavo, že nechcú, aby firma zaznamenávala ich polohu.

USA uviedli 8 500 vojakov do pohotovosti pred možným nasadením v Európe

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA