Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Ukrajina vyzýva svojich občanov, aby okamžite opustili Rusko

Zverejnené:

Upravené: 23. februára 2022 o 14:08

721

zdroj: vocaleurope.eu

REKLAMA

GLOBALNEWS

V súčasnosti žijú v Rusku približne dva až tri milióny Ukrajincov.

Ukrajina vyzvala v stredu svojich občanov, aby „okamžite“ opustili Rusko a aby do tejto krajiny necestovali, informuje Aljazeera.com.

„V súvislosti so zosilňovaním ruskej agresie proti Ukrajine, čo môže okrem iného viesť k obmedzeniu možností súvisiacich s poskytovaním konzulárnych služieb na území Ruskej federácie, odporúča ministerstvo zahraničných vecí občanom Ukrajiny, aby sa zdržali akýchkoľvek ciest do Ruskej federácie. Tým, ktorí sa nachádzajú v tejto krajine, odporúčame okamžite odísť,“ píše sa vo vyhlásení ukrajinského rezortu diplomacie.

Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že ignorovanie tohto odporúčania by mohlo značne skomplikovať zaisťovanie bezpečnosti ukrajinských občanov nachádzajúcich sa v Rusku. Podľa agentúry AFP sa predpokladá, že v súčasnosti žijú v Rusku približne dva až tri milióny Ukrajincov.

Putin vo svojom prejave označil rozširovanie NATO za „hlavnú príčinu krízy európskej bezpečnosti“

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí požiadalo v utorok prezidenta Volodymyra Zelenského, aby prerušil diplomatické vzťahy s Ruskom, ktoré v pondelok uznalo nezávislosť separatistických ukrajinských oblastí, Doneckej a Luhanskej. Ukrajinský líder neskôr oznámil, že touto žiadosťou sa bude zaoberať, pripomína agentúra TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal dekrét, na základe ktorého uznal nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.

S lídrami oboch separatistických republík šéf Kremľa následne podpísal zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci a neskôr dal ruskému rezortu diplomacie pokyn, aby s nimi nadviazalo diplomatické vzťahy.

Ruské ministerstvo obrany má zase na príkaz prezidenta zaistiť „udržanie mieru“ na území týchto separatistických ukrajinských oblastí, píše TASS.

Zelenskyj uvažuje o prerušení diplomatických vzťahov s Ruskom

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA