Sociálne siete

Zaujímavosti

Zlepšovanie kvality života na vidieku? Počujme volanie Zeme a chudobných

Jeden z permakultúrnych princípov hovorí: Ži na okraji, je tam viac života.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 8:17

337

vidiek
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Sven Fischer

BRATISLAVA – Počuli ste už niekedy o hnutí Kresťan na vidieku?  Iniciatíva sa snaží približovať napríklad environmentálne témy a sprostredkovať ich verejnosti čo najzrozumiteľnejšie, ale stále odborne. Ich hlavným mottom je: „Chceme, aby sa ľuďom na vidieku dobre žilo.“

Ďalej upozorňujú na potreby, ktoré ľuďom na vidieku vznikajú – aby tu bola práca, infraštruktúra, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, ohľaduplné poľnohospodárstvo, spravodlivé spravovanie verejných vecí či dobrá spolupráca medzi cirkvou a samosprávou.

Víziou iniciatívy Kresťan na vidieku je teda zlepšovanie kvality života na vidieku. „Napĺňame ju tým, že sa usilujeme informovať, vzdelávať a prepájať ľudí a súčasne ponúkať riešenia pre sebestačnejší život na vidieku. Základnými piliermi nášho úsilia sú kresťanská láska, angažovanosť, inovatívnosť, spolupráca a udržateľnosť,“ hovorí hnutie.

A pre koho to robia? Pre mladých ľudí na vidieku a tých, ktorí plánujú žiť na vidieku. Nielen kresťania žijúci na vidieku, ale i široká verejnosť. „Naše úsilie je motivované encyklikou pápeža Františka LAUDATO SI,“ vysvetľuje hnutie. Medzi oblasti ich záujmu patrí vzdelávanie, zamestnanosť, komunitný život, životné prostredie a duchovný rozvoj.

Diskusia: Počujme volanie Zeme a chudobných

A práve o tejto oblasti sa bude hovoriť už v utorok (11. mája 2021 o 19:00 h) počas online diskusie s názvom Počujme volanie Zeme a chudobných s Ivanou Németovou. Diskusiu, ktorá je dostupná zdarma a pre všetkých, organizuje iniciatíva The Economy of Francesco CZ/SK TALKS.

Ivana Németová študovala záhradnú architektúru v Nitre, absolvovala permakultúrny dizajnérsky kurz, no záhradka je skôr jej hobby. Pôsobí na Sigorde v Centre rómskej misie a pracuje vo Fóre života v projekte Sieť pomoci, ktorý jej umožňuje robiť to, čo má zmysel. Pôsobila aj na Luníku IX. a vo viacerých útulkoch pre ľudí bez domova. Momentálne rozvíja už spomínanú iniciatívu Kresťan na vidieku. Je tiež vo formácii zasvätených panien Ordo virginum v Košickej arcidiecéze.

Témy diskusie:

  • Čo nás môže permakultúra naučiť o chudobných?
  • A čomu nás môžu naučiť chudobní o prírode?
  • Ktoré permakultúrne princípy sa dajú využiť pri práci s Rómami?
  • A kto vlastne Rómovia sú?
n

Zdroj: Facebook/The Economy of Francesco CZ/SK

Diskusie a Františkova ekonomika

Františkova ekonomika je iniciatíva, ktorú spustil pápež František a v ktorej vyzýva mladých ekonómov, podnikateľov a osobnosti z tohto prostredia k zmene životného štýlu, aby ekonómia dostala ducha v zmysle udržateľnosti, spravodlivosti a nevylučovala nikoho. Spomínané diskusie sa konajú online každý druhý utorok v mesiaci.

 

REGISTRÁCIU a všetko o online diskusii nájdete TU.

REKLAMA

Vyštudovala žurnalistiku. Začínala písaním cestopisných reportáží, krátko na to editovala články, neskôr prešla na tri roky do tlačovej agentúry. Viedla tiež redakciu Učiteľských novín. Medzitým si stihla vyskúšať aj hovorcovskú stoličku, keď komunikovala za cestných dopravcov na Slovensku. Počas uplynulých rokov svoje skúsenosti pretavila do rôznych činností v oblasti žurnalistiky, médií, PR a marketingu. Aktívne píše na rôzne témy, sú to najmä rozhovory, reportáže a cestopisy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA