Sociálne siete

DOMOV

Hlas vyzýva prezidentku k „okrúhlemu stolu“

Zverejnené:

Upravené: 18. novembra 2021 o 10:40

570

Zdroj: Facebook/ Hlas - sociálna demokracia

REKLAMA

Zdroj: Globalnews

Strana Hlas-SD vyzvala pri príležitosti 17. novembra prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zvolala okrúhly stôl predstaviteľov parlamentných politických strán k zmene Ústavy SR, ktorá by umožnila referendum o predčasných voľbách.

„Je hanbou, že 32 rokov po Novembri sa ľudia márne domáhajú svojho základného ústavného práva. Vyzývame preto pani prezidentku, aby tak, ako prejavila starosť o ústavnú čistotu referenda, dnes prejavila starosť o právo pol milióna občanov SR, ktorí o toto referendum právoplatne požiadali.

Vyzývame vládu, aby bezodkladne podala do legislatívneho procesu zmenu ústavy, ktorá referendum umožní. Po uplynutí polročnej lehoty už nie je priestor na žiadne ďalšie výhovorky,“ povedal líder Hlasu-SD Peter Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii.

LENGVARSKÝ: Máme málo lôžok, plánované zákroky sa odkladajú

„A obávam sa, že sa dožijeme ďalšieho hnevu a sklamania u ľudí, ak im neumožníme vyjadriť svoj postoj v referende,“ zdôraznil. Zmenu ústavy považuje strana za jedinú možnosť, ako dospieť k referendu a naplneniu práva 600.000 občanov, ktorí oň požiadali.

Prezidentka sa v prípade petície za referendum obrátila na Ústavný súd SR, ktorý v júli rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná Rada SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Označila to za jedno z možných riešení po rozhodnutí Ústavného Súdu.

Mazurek si odmietol vymeniť rúško za respirátor, z rokovacej sály ho vykázali

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA