Sociálne siete

Politika

Obama si na konferencií v Glasgowe pomýlil Škótsko s Írskom

Zverejnené:

Upravené: 18. novembra 2021 o 8:59

843

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Bývalý americký prezident Barack Obama vystúpil na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe.

Jeho takmer štyridsaťminútový prejav však obsahoval niekoľko nepresností. Uviedol spravodajský web BBC.

Obama chcel vo svojom prejave zrejme vystupovať ako odborník na miestne reálie a kultúru, ale nakoniec poplietol všetko, čo sa dalo.

Možno si bol bývali prezident trochu neistý svojou polohou v Škótsku, Obama si myslel, že sa nachádza na „Smaragdových ostrovoch“, čo je zdanlivo mylný odkaz na Írsko, ktoré je poeticky známe ako Emerald Isle.

Politik tiež označil Williama Shakespeara za barda. Pritom toto slovo v Škótsku odkazuje na vynikajúceho básnika 18. storočia, Roberta Burnsa. Toto povedať o renesančnom dramatikovi by obyvateľov Spojeného kráľovstva len ťažko napadlo.

Čítajte viac: Francúzsko opäť začne s výstavbou jadrových reaktorov

Okrem iného stihol Obama vo svojom prejave kritizovať Čínu a Rusko za neprítomnosť ich vodcov v Glasgowe. Exprezident tiež ocenil energiu mladých klimatických aktivistov, ktorú v Glasgowe predviedli pri početných akciách a protestoch.

Obama povedal, že svet „nie je ani zďaleka tam, kde by mal byť“, aby sme sa vyhli budúcej klimatickej katastrofe. Taktiež kritizoval aktívne nepriateľstvo Donalda Trumpa voči klimatickej vede.

Ekoaktivistka Greta Thunberg sa objavila v Glasgowe a v „pouličnej reči“ pred davom podobne zmýšľajúcich ľudí začala obvykle stigmatizovať politikov zúčastňujúcich sa na summite.

Bidenovi klesla podpora na 38 percent; Podporu stráca u nerozhodných voličov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA