Sociálne siete

DOMOV

ÚS: Vydávanie vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva je v súlade s ústavou

Zverejnené:

Upravené: 2. decembra 2021 o 10:13

239

zdroj: Facebook/MZ SR

REKLAMA

Globalnews

Časť zákona o ochrane verejného zdravia, ktorá oprávňuje ÚVZ vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy, je v súlade s ústavou.

Vyplýva to z včerajšieho rozhodnutia ústavného súdu. Právnu úpravu napadol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

O rozhodnutí po neverejnom zasadnutí pléna informoval jeho predseda Ivan Fiačan. „Ústavný súd dospel k záveru, že takáto právna úprava je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu,“ uviedol.

Ústava podľa neho umožňuje delegovať normotvorbu na orgány štátnej správy. „Ústavný súd dospel k záveru a vlastne tým len potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, že Úrad verejného zdravotníctva SR je súčasťou výkonnej moci, je takýmto presne splnomocneným orgánom štátnej správy, takzvaným dekoncentrovaným orgánom štátnej správy s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorý je oprávnený vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy,“ povedal Fiačan pre médiá.

Robert Fico o nahrávkach z chaty. „Budú padať trestné oznámenia“

Zároveň zdôraznil, že ÚS v tomto konaní nerozhodoval o rozsahu práv a povinností, v rámci ktorých môže v zmysle zákona ÚVZ nariaďovať opatrenia pri ochrane verejného zdravia. ÚS neposudzoval samotné vyhlášky podľa ich obsahu.

Ďalšia výhrada generálneho prokurátora smerovala k publikovaniu vyhlášok ÚVZ nie v zbierke zákonov, ale vo vestníku vlády. „Ústavný súd dospel k záveru, že ústava neustanovuje explicitne, že vyhlášky alebo takéto všeobecne záväzné právne predpisy sa majú vyhlasovať v zbierke zákonov,“ konštatoval Fiačan.

Americký módny návrhár Virgil Abloh zomrel po boji s ťažkou rakovinou

ÚS ďalej potvrdil, že vyhlášky ÚVZ sú preskúmateľné v súdnom konaní. Ani v prípade Žilinkom napadnutého prechodného ustanovenia ÚS nevyhovel navrhovateľovi. „Návrhu generálneho prokurátora nebolo v celom rozsahu vyhovené,“ konštatoval predseda ÚS.

ÚVZ vyhláškami s nariadením opatrení reaguje na zmeny pandemickej situácie s ochorením COVID-19.

ÚS v danej veci prijal návrh generálneho prokurátora na ďalšie konanie v máji tohto roka, pričom nepozastavil účinnosti napadnutých ustanovení.

Baldwin pri nakrúcaní strieľal bezdôvodne, tvrdí nová žaloba

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA