Sociálne siete

Zdravie

Vyvážená črevná flóra? Riešenie prevencie chorôb

Zverejnené:

Upravené: 15. mája 2021 o 10:11

481

n
Zdroj: Boiron

REKLAMA

Tlačová správa/PR

BRATISLAVA – Naše zdravie a pravdepodobne aj naše správanie a nálada sa neodvíjajú len od toho, ako žijeme, ale aj od toho, koho hostíme. Tak, ako iné živočíchy, aj my, ľudia, sme hostiteľmi širokého spektra baktérií, plesní, parazitov a vírov, s ktorými ale žijeme v symbióze. Im sa v našom tele dobre žije a my ich naopak potrebujeme pre jeho správne fungovanie. Od kvality tejto symbiózy závisí kvalita nášho celkového zdravia. Pri nerovnováhe tohto spolužitia však vznikajú problémy.

Prečo je zdravie črevnej mikroflóry, odborne nazývanej aj črevná mikrobiota, dôležité? Odpovede ponúka detská gastroenterologička v DFNsP a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu MUDr. Iveta Čierna.

Zvlášť dnes, keď sa pred patogénmi z vonkajšieho prostredia chránime, možno paradoxne vyznieva fakt, že ich nevyhnutne potrebujeme k životu…

Ľudské telo je ideálnym prostredím pre dynamickú kolonizáciu populácie mikroorganizmov, ktoré sa spoločne nazývajú pojmom mikrobiota. Tieto mikroorganizmy osídľujú nielen povrch nášho tela, ale aj respiračný, urogenitálny a gastrointestinálny trakt a z toho je najviac osídlené črevo. Ľudské črevo normálne obsahuje približne 10 bakteriálnych organizmov, 1000 rôznych druhov a celkový počet črevných baktérií je približne desaťkrát vyšší ako počet buniek ľudského tela, pričom kolektívny bakteriálny genóm, nazvaný aj mikrobióm, obsahuje 100-krát viac génov ako celý ľudský genóm.

Črevná mikrobiota je označovaná aj za akýsi samostatný orgán. Akú úlohu zohráva?

Môžeme si ju skutočne predstaviť ako virtuálny samostatný orgán, ktorý sa podieľa na dôležitých metabolických a imunologických procesoch, ktoré ovplyvňujú organizmus ako celok. Jej správne zloženie určuje aj zdravotný stav jedinca. Porušenie rovnovážneho stavu črevnej mikrobioty a vznik tzv. dysbiózy sa dáva do súvislosti so vznikom rôznych civilizačných ochorení, ako sú diabetes, kardiovaskulárne ochorenia, obezita, chronické zápaly čreva, ako je Crohnova choroba, nádorové a alergické ochorenia.

Čo konkrétne ju tvorí? A vyvíja sa nejako počas života?

Zloženie črevnej mikrobioty ovplyvňujú viaceré faktory, medzi nimi aj vek a výživa. Črevný mikrobióm obsahuje veľmi rôznorodú a komplexnú komunitu mikroorganizmov obývajúcich črevný trakt, ktorý sa počas rôznych štádií života mení. Náš mikrobióm prechádza najvýraznejšími zmenami v detstve a starobe. Jeho vývoj začína bezprostredne po pôrode a závisí na spôsobe pôrodu, výživy novorodenca a na okolitom prostredí. Zásadný zlom nastáva po ukončení dojčenia, keď sa v súvislosti so zmenou stravy začne podobať na črevnú flóru dospelých. U zdravých jedincov je v priebehu života relatívne stabilná, až vo vyššom veku dochádza k jej výraznejším zmenám.

Čo ovplyvňuje zdravie nášho črevného mikrobiómu?

Významnú funkciu vo formovaní črevného mikrobiómu má výživa. Kontrolovaná štúdia skúmajúca účinky diéty na mikrobióm ukázala, že zloženie črevnej mikroflóry sa dramaticky mení zvýšeným obsahom tukov v strave a znížením obsahu vlákniny. „Westernizácia“ stravovacích návykov (pozn. stravovanie podľa vzoru západných krajín), vysoká konzumácia fast foodov, sladených nápojov, rafinovaných cukrov a nízka konzumácia vlákniny sa odráža aj na nepriaznivom, nežiaducom zložení črevného mikrobiómu. Jedným z rizikových faktorov je aj vysoká spotreba antibiotík.

Ak sa chceme vedome starať o svoju mikrobiótu, čo treba urobiť? 

Jednou z možností, ako priaznivo ovplyvniť zloženie črevného mikrobiómu, sú aj probiotiká. Podľa definície FAO/WHO: „Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sa podávajú v dostatočných množstvách, majú dokázateľne pozitívny účinok na zdravie hostiteľa/príjemcu“. (FAO: Food and Agriculture Organisation, WHO: World Health Organisation). Probiotiká  pôsobia cestou úpravy dysbiózy, teda potlačením nepriaznivých kmeňov baktérií a stabilizáciou imunologickej bariéry v sliznici tráviaceho traktu.

Ako sa vyznať v tak širokej ponuke probiotík?

Nie je probiotikum ako probiotikum. Nestačí, že pacient si vyberie z veľkej ponuky probiotík v lekárni, ktoré majú zaručený efekt na všetky choroby. Každé probiotikum, každý jednotlivý kmeň má svoje špecifické účinky a uplatňuje sa v riešení rôznych zdravotných problémov, z ktorých sú najčastejšie rôzne gastrointestinálne ťažkosti, ako sú hnačky, zápcha, nafukovanie, poruchy motility čreva a pod. Výberu jednotlivých vhodných kmeňov pri konkrétnych ťažkostiach predchádza množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú ich priaznivý efekt.

Tip na webinár o vyváženej črevnej flóre

Webinár VYVÁŽENA ČREVNÁ FLÓRA – riešenie prevencie chorôb je verejný a bezplatný. Bude sa konať v utorok 18. mája o 18:00 hod. Viac info k online podujatiu nájdete na facebookovej stránke Boiron SK (@boironslovensko), prípadne aj TU.

Tip z lekárne

Na trh sa dostáva nové probiotikum Osmobiotic Flora, ktoré je jedinečným spojením dostatočného počtu konkrétnych kmeňov bifidobaktérií a laktobacilov, ktoré majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt a najmä na jeho tranzit. Pomáhajú pri riešení problémov s vyprázdňovaním, prispievajú k úprave črevnej mikrobioty a stimulácii imunitného systému.

Ich jedinečnosť spočíva aj v patentovanej technológii mikroenkapsulácie, baktérie sú chránené v ochrannej lipidovej vrstve. Akumulácia lipidových kvapiek na povrchu umožňuje obaliť každý kmeň a chrániť ho pred kyslým prostredím žalúdka.

Táto technológia až 5-násobne zvyšuje mieru prežitia probiotických kmeňov a ich schopnosť kolonizovať črevo. Výhodou probiotík je aj možnosť použitia pre všetky vekové kategórie. Pre dojčatá sú určené kvapky, pre staršie deti v ústach rozpustný prášok s malinovou príchuťou a pre dospelých vrecúška s rozpustným práškom.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA