Sociálne siete

DOMOV

Spoločné dobro ako výzva od pápeža. Júlová diskusia prezradí, ako môžeme prispieť aj my

K obnove spoločného dobra nás vyzýva aj pápež František. Viete, čo to znamená?

Zverejnené:

Upravené: 13. júla 2021 o 8:37

326

Pápež František, zdroj: Unsplash/Nacho Arteaga

REKLAMA

BRATISLAVA – Často sa hovorí, je to pre tvoje dobro alebo je to dobré pre spoločnosť. Čo to vlastne znamená to „dobro“? Ako ho vnímať? Čo si pod tým predstaviť. Nie je to jednoduchá otázka, pretože pre každého môže znamenať niečo iné. A čo potom znamená „spoločné dobro“?

Na otázku spoločného dobra bude hľadať odpovede aj uznávaný český ekonóm, profesor Karlovej univerzity Prof. Ing. Lubomír Mlčoch, CSc. Už najbližší utorok – 13. júla 2021. Kde a ako sa môžete dozvedieť viac? Počas online diskusie, ktorá je dostupná zdarma a pre všetkých. Pravidelné diskusie organizuje iniciatíva The Economy of Francesco CZ/SK TALKS každý druhý utorok v mesiaci.

Lubomír Mlčoch získal doktorát z politickej ekonómie v 90. rokoch, taktiež pôsobil ako dekan a profesor na Inštitúte ekonomických štúdií, na konte má aj ocenenie z roku 2001 Řád sv. Řehoře Velikého od Jána Pavla II. a v roku 2003 získal ocenenie Důstojník Řádu akademických palem od francúzskeho premiéra. Je teda známy i tým, že je  reprezentantom inštitucionálnej ekonómie a katolíkom, ktorý sa angažuje v prospech kresťanskej sociálnej etiky a sociálnej náuky Cirkvi. V neposlednom rade vyznáva dobrovoľnú skromnosť.

Poďme ešte na chvíľu k diskusii. Jej názov „Spoločné dobro – čo to znamená?“ už napovedá o čo pôjde. Spoločne dobre sa neobíde bez obetí a bez ochoty tých, ktorí dávajú zo svojho nadbytku viac  nielen absolútne, ale aj relatívne v porovnaní s tými, ktorí dávajú zo svojho nedostatku.  Zvlášť situácia okolo pandémie veľa ukazuje, aj čo sa týka tejto problematiky, o obetiach nehovoriac. A na to všetko sa spoločne pozrieme.

Témy diskusie:
  • Čo znamená spoločné dobro?
  • Ako  môžeme prispieť k spoločnému dobru?
  • Sme ochotní sa uskromniť a byť viac štedrí?
  • Na záver nesmie chýbať diskusia, v ktorej sa môžete na danú tému spýtať, čo vás zaujíma.

n

REGISTRÁCIA: Registrovať sa môžete cez nasledovný formulár: https://forms.gle/67YP5tfUvX3Jhy689

Diskutujeme každý druhý utorok v mesiaci…

Pýtate sa,  z čoho vzišla iniciatíva online diskusií? Františkova ekonomika je iniciatíva, ktorú spustil pápež František a v ktorej vyzýva mladých ekonómov, podnikateľov a osobnosti z tohto prostredia k zmene životného štýlu, aby ekonómia dostala ducha v zmysle udržateľnosti, spravodlivosti a nevylučovala nikoho.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA