Sociálne siete

Ekonomika

V tomto roku tankujeme stále drahšie pohonné látky

Tento týždeň by mali ceny znova vzrásť.

Zverejnené:

153

tankovanie
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/ Krzysztof Hepner

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Slovenskí motoristi v tomto roku tankujú z týždňa na týždeň drahšie pohonné látky. Výnimkou by nemal byť ani tento týždeň. Analytička totiž predpokladá ďalšie zdražovanie benzínov či nafty. Už tradične je za tým rast svetových cien ropy Brent.

„Od vývoja cien čierneho zlata závisí potom aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Vzhľadom na pokračujúci rast cien na ropnom trhu očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa môžu aj v tomto týždni zvýšiť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Ceny benzínu na pumpách v súlade s očakávaniami analytičky aj počas deviateho tohtoročného týždňa rástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 1,6 % na priemernú úroveň 1,333 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o 1,5 % na 1,529 eura za liter. Zvýšili sa aj ceny nafty, a to o 1,8 % na úroveň 1,174 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už dokonca vyššie ako pred rokom. Benzín 95 je medziročne drahší o 3 % a 98-oktánový benzín prekročil úroveň spred roka o 4,1 %. Jedine nafta je stále medziročne lacnejšia, ale len mierne o 1,1 %.

Vlani sa ceny ropy a benzínu prepadli pod vplyvom pandémie, s ktorou súvisel pokles dopytu po rope. Ceny Brent-u na svetovom trhu však už niekoľko týždňov rastú a aktuálne dokonca atakujú hladinu 70 dolárov za barel. Ide o najvyššie úrovne za posledný viac než rok.

„Pod rastúce ceny čierneho zlata sa samozrejme podpisuje hlavne očkovanie proti koronavírusu vo svete a s tým súvisiaca pozitívna nálada na komoditných trhoch. Vďaka vakcinácii by sa náš život mohol vrátiť do normálu, a tým pádom by rástol aj dopyt po rope,“ podotkla Glasová. Okrem toho sú podľa nej aktuálne ceny ropy podporené aj rozhodnutím OPEC+ o tom, že ďalej predlžuje ťažobné limity, a to do konca apríla. „V poslednom týždni sa pod rastúce ceny ropy podpísali aj útoky na ropné zariadenia v Saudskej Arábii,“ uzavrela Glasová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA