Sociálne siete

ZAHRANIČIE

USA varovali Rusko pred katastrofou, ak použije jadrové zbrane

Zverejnené:

Upravené: 26. septembra 2022 o 11:45

331

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Rusko bude čeliť katastrofálnym následkom, ak sa rozhodne použiť proti Ukrajine jadrové zbrane. Povedal to dnes poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. 

Spojené štáty by podľa neho v takom prípade boli nútené rázne zareagovať. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šéf Kremľa hrozbami neblafuje, medzinárodné spoločenstvo mu však nedovoľuje ich uskutočniť.

Sullivanove výroky sú zatiaľ posledné z radu varovaní, ktoré americkí činitelia adresovali Moskve po nie príliš skrývanej hrozbe jadrovými zbraňami. Ruský prezident Vladimír Putin ju predniesol v stredu v prejave o vyhlásení čiastočnej mobilizácie.

„Ak Rusko prekročí túto hranicu, bude to mať preňho katastrofálne následky. Spojené štáty budú rázne reagovať,“ povedal Sullivan v televízii NBC. Sľúbil tiež, že Spojené štáty budú pokračovať v podpore Ukrajiny „zbraňami, muníciou, spravodajskými informáciami a všetkou ďalšou pomocou, ktorú môžeme poskytnúť“.

Prokurátorka podala kvôli podvodom žalobu na exprezidenta Trumpa a jeho tri deti

Sullivan vo svojom dnešnom komentári nezmienil, akú povahu bude mať prípadná americká reakcia na ruský jadrový útok na Ukrajinu. Uviedol však, že Washington Moskve neverejne „podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať“. Sullivan tiež povedal, že Spojené štáty sú s Ruskom na túto tému v častom priamom kontakte, a to aj v posledných dňoch.

Americký prezident Joe Biden v stredajšom prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku obvinil Putina z „otvoreného jadrového vyhrážania sa Európe“.

Rusko v týchto dňoch organizuje v štyroch čiastočne okupovaných východoukrajinských oblastiach referenda o pripojení k Rusku. Ukrajina ani západné štáty tieto hlasovania neuznávajú. Pripojením Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku by Moskva mohla útoky ukrajinských síl na toto územie vykladať ako útok na samotné Rusko.

Putin vo svojom prejave o mobilizácii povedal, že na ochranu Ruska použije „všetky dostupné prostriedky“. Jeho slová – doplnené výrokom „to nie je bluf“ – boli na svetovej scéne vykladané ako hrozba použitím jadrových zbraní proti Ukrajine.

„On (Putin) chce vydesiť celý svet. To sú prvé kroky jeho jadrového vydierania. Nemyslím si, že blafuje. Myslím si, že svet ho drží späť a zadržiava túto hrozbu. Musíme naň vyvíjať tlak a nedovoliť mu, aby v tom pokračoval. ,“ povedal ukrajinský prezident americkej stanici CBS.

Zelenskyj tiež povedal, že Rusko vykonáva jadrové vydieranie nielen svojim jadrovým arzenálom, ale aj okupáciou Záporožskej jadrovej elektrárne a nedávnymi vzdušnými útokmi na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň.

Tajná klauzula Putinovho dekrétu umožňuje mobilizovať 1 milión Rusov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA