Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Európska únia schválila šiesty balík sankcií voči Rusku

Zverejnené:

Upravené: 3. júna 2022 o 15:54

304

Zdroj: WPROST

REKLAMA

Globalnews

Rada EÚ schválila šiesty balík ekonomických a osobných sankcií voči Rusku a Bielorusku.

„Vďaka dnešnému balíku sprísňujeme obmedzenia schopnosti Kremľa financovať vojnu uvalením ďalších ekonomických sankcií. Zakazujeme dovoz ruskej ropy do EÚ, a tým znižujeme obrovský zdroj príjmov pre Rusko. Od medzinárodného platobného systému SWIFT odpájame ďalšie kľúčové ruské banky. Ukladáme tiež sankcie tým, ktorí sú zodpovední za zverstvá, ku ktorým došlo v Buche a Mariupole, a zakazujeme viac šíriteľov dezinformácií, ktorí aktívne prispievajú k propagande vojny prezidenta Putina,“ povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Treba poznamenať, že nový balík obsahuje niekoľko opatrení zameraných na účinné obmedzenie schopnosti Ruska pokračovať v agresii.

Zelenskyj oznámil úspech ukrajinských ozbrojených síl v Chersonskej a Charkovskej oblasti

EÚ sa predovšetkým rozhodla zakázať nákup, dovoz alebo prepravu ropy a niektorých ropných produktov z Ruska do EÚ. Postupné opúšťanie ruskej ropy bude trvať od šiestich mesiacov pre ropu až po osem mesiacov pre ostatné ropné produkty.

„Predpokladá sa dočasná výnimka pre dovoz ropy potrubím do tých členských štátov EÚ, ktoré vzhľadom na svoju geografickú polohu trpia špecifickou závislosťou od ruských dodávok a nemajú žiadne životaschopné alternatívy. Okrem toho bulharsko a chorvátsko budú mať prospech aj z dočasných výnimiek z dovozu ruskej ropy na mori a vákuovej plynovej ropy,“ uviedla Rada vo vyhlásení.

EÚ okrem toho rozširuje súčasný zákaz poskytovania špecializovaných služieb finančného výkazníctva (SWIFT) na tri ďalšie ruské úverové inštitúcie – najväčšiu ruskú banku Sberbank, Úverovú banku Moskvy a Ruskú poľnohospodársku banku – ako aj Bieloruskú banku pre rozvoj a obnovu.

Švédsko odovzdá Ukrajine protilodné rakety a protitankové zbrane

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA