Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Najmenej 30 mŕtvych zostalo pri ruskom raketovom útoku na ukrajinskú železničnú stanicu

Zverejnené:

Upravené: 8. apríla 2022 o 13:47

306

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ruské rakety zasiahli vlakovú stanicu v Kramatorsku na východe Ukrajiny, ktorú využívajú civilisti na evakuáciu do bezpečnejších oblastí, oznámila dnes ukrajinská štátna železničná spoločnosť. Zomrelo podľa nej cez 30 ľudí, ďalších viac ako 100 utrpelo zranenie, uviedla agentúra Reuters. Tá zároveň poznamenala, že túto informáciu nemohla zatiaľ na mieste overiť.

Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko pred oznámením železničnej spoločnosti s odvolaním sa na políciu a záchranárov povedal, že úder mohol zabiť alebo zraniť až desiatky ľudí. Na mieste boli podľa neho tisíce ľudí, ktorých sa pokúšali kvôli hrozbe novej ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny dostať do bezpečnejších regiónov krajiny. Ruské sily podľa neho útočili z raketových komplexov Iskander, píše agentúra Unian.

„Rusi dobre vedeli, kam mieria a čo chcú: chceli si vziať za rukojemníkov čo najviac mierumilovných ľudí, chceli zničiť všetko ukrajinské. Ruská federácia je krajinou zločincov. Zlo treba zastaviť a samozrejme potrestať!“ uviedol Kyrylenko, ktorý Rusko obvinil z opätovného použitia kazetovej munície.

Ruskému moderátorovi a propagandistovi zapálili zabavenú vilu v Taliansku

Kyrylenko ruskú armádu obvinil, že stanica zasiahla zámerne. „Chcú zasiať paniku a strach,“ vyhlásil gubernátor. Moskva zatiaľ správy o údere na stanici v Kramatorsku nekomentovala, poznamenal Reuters.

Kramatorsk sa nachádza na severe Doneckej oblasti, neďaleko mesta Slovjansk. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že sa ruské sily preskupujú k novej ofenzíve a že Moskva plánuje zabrať čo najviac území vo východnej časti Ukrajiny.

Miestne úrady v niektorých oblastiach už niekoľko dní vyzývajú civilistov na odchod, kým je to ešte možné a relatívne bezpečné. Kyrylenko už v noci oznámil, že z Ukrajinou kontrolovanej časti Doneckej a Luhanskej oblasti sa v očakávaní ruskej ofenzívy evakuovalo vlakom na západ krajiny viac ako 170 000 ľudí.

„Vzhľadom na to, že Rusi sústreďujú svoje úsilie v Doneckej a Luhanskej oblasti, je pre civilistov lepšie tieto regióny opustiť,“ napísal v noci Kyrylenko s tým, že evakuačné vlaky vyrážajú denne. Ruský letecký úder na prejazd nad železničnou traťou v obci Barvinkove podľa neho už vo štvrtok dočasne prerušil cestu troch evakuačných vlakov, ktoré mierili z Donbasu na západ Ukrajiny.

Vo veku 75 rokov zomrel ruský politik Vladimír Žirinovskij, podľahol covidu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA