Sociálne siete

ZAHRANIČIE

PERU: Krajina vyhlásila stav núdze kvôli úniku ropy

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2022 o 9:52

774

Zdroj: Cristhian Meza/Municipality of Ventanilla HANDOUT

REKLAMA

Globalnews

Peruánska vláda vyhlásila na 90 dní „stav ekologickej núdze“ v pobrežnej oblasti. V mori došlo pred týždňom k úniku ropy z cisterny lode spôsobeným vlnou tsunami po výbuchu sopky v súostroví Tonga. Vytieklo tu do mora 6000 barelov ropy. Informoval o tom portál The Guardian.

Úrady v rámci výnimočného stavu plánujú obnovu a vyčistenie postihnutých oblastí. Únik zničil najmenej 21 pláží, zabil desiatky vtákov a ďalších živočíchov.

Do mora vytiekla ropa, ktorú vykladali z tankera Mare Doricum plávajúceho pod talianskou vlajkou do rafinérie La Pampilla pri Lime. Po nešťastí peruánsky regulačný úrad Osinergmin v rafinérii dočasne zastavil prevádzku.

Peruánska vláda žiada odškodnenie od španielskej ropnej spoločnosti Repsol, do ktorej rafinérie sa ropa vykladala. Vláda aj ekológovia vinia firmu z neskorej a nedostatočnej reakcie.

Spoločnosť Repsol tvrdí, že od miestnych úradov nebola pred vlnou tsunami varovaná. Peruánska prokuratúra začala vyšetrovanie ekologickej katastrofy, ktorá je podľa nej jednou z najhorších v Peru v posledných rokoch.

Silné zemetrasenie o sile 6,6 zasiahlo západné Japonsko

Peruánska prokuratúra začala vyšetrovanie ekologickej katastrofy, ktorá je podľa nej jednou z najhorších v Peru v posledných rokoch. Podľa prokuratúry ropná škvrna poškodila miestnu flóru a faunu v regióne, kde sú okrem iného dve chránené oblasti a spôsobila vážne škody stovkám rodín, ktorých obživou je rybolov.

Zábery z postihnutej oblasti ukazujú ropou zničené pláže a množstvo mŕtvych vtákov a ďalších živočíchov. Miestne úrady dnes oznámili, že je rôznou mierou postihnutých 21 pláží, na ktoré by ľudia nemali chodiť.
Spoločnosť Repsol zodpovednosť odmieta.

„Túto ekologickú katastrofu sme nezavinili, nemôžeme povedať, kto je za ňu zodpovedný,“ povedala miestnemu rozhlasu v stredu Tine Van Den Wallová, hovorkyňa peruánskej pobočky firmy Repsol. Dodala, že vykládka z talianskej lode začala v piatok a pokračovala v sobotu po tom, čo firma dostala odpoveď, že pre pobrežie nie je vydané žiadne varovanie. Firma po nešťastí poslala na čistenie postihnutých pláží dve stovky ľudí.

„Ťažké kovy z ropy zostanú v ekosystéme mnoho rokov a ryby a ďalšie morské živočíchy z tejto oblasti tak budú nebezpečné pre spotrebiteľov,“ citoval denník The Guardian Christel Scheskeovú z peruánskej spoločnosti pre ekologické právo.

Medzinárodný výbor Červeného kríža napadli hackeri, týka sa státisícov zraniteľných ľudí

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA