Sociálne siete

ZAHRANIČIE

,,Svet sa po pandémii vráti do normálu za niekoľko mesiacov” tvrdí šéf farmaceutickej firmy Pfizer

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2022 o 10:11

402

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Svet sa vráti po koronavíruse k takmer normálnej situácii do niekoľkých mesiacov. V rozhovore s izraelskou televíziou to povedal šéf americkej farmaceutickej firmy Pfizer Albert Bourla, ktorého spoločnosť vyrába vakcíny proti Covid-19.

Podľa Bourly sa teraz firma zamerala na vývoj vakcíny, ktorá sa bude aplikovať raz za rok a bude účinná proti všetkým variantom koronavírusu. Odporcovia očkovania podľa Bourly nesú šírením dezinformácií zodpovednosť za smrť miliónov ľudí.

“Je jednoduchšie presvedčiť ľudí nechať sa očkovať raz za rok a pre ľudí je jednoduchšie na to pamätať. Z hľadiska zdravotníctva je to ideálne riešenie. Snažíme sa zistiť, či dokážeme vyvinúť vakcínu proti variante omikrón a zároveň proti ostatným. Môže to byť riešenie, pokiaľ sa neobjaví niečo úplne iné,” povedal Bourla.

Omikron ma vyššie riziko reinfekcie a miernejšie symptómy ako Delta variant, varuje WHO

Podľa neho sa vírus nepodarí odstrániť. “Bude s nami po budúce roky, ale mali by sme sa k normálnym životom vrátiť za niekoľko mesiacov,” povedal. Prizer podľa neho vyvíja vakcínu proti omikrónu, ale Bourla upozornil, že prídu ďalšie varianty.

Vírus SARS-CoV-2 podľa Bourly vytvára nové varianty a snaží sa obísť imunitnú ochranu získanú z vakcín alebo prekonaním choroby. Zatiaľ sa dokázal imunitnej ochrane z očkovania vyhnúť iba variant omikrón, ale Bourla zdôraznil, že aj v tomto prípade vakcína chráni pred hospitalizáciou.

Šéf Pfizeru priznal, že čelí trvalým útokom odporcov očkovania, ktorí o ňom šíria nepravdy a posielajú mu výhražné odkazy. Bourla povedal, že existuje “veľmi úzka menšina ľudí, ktorá má z dezinformácií prospech”. “To šírenie mylných informácií ich živí, sú to zločinci,” povedal Bourla. Tieto kruhy podľa jeho slov napríklad šíria lož, že jeho manželka je po smrti, pretože ju Bourla prinútil nechať sa očkovať.

Facebook a Google čelia v Európe tvrdým zásahom proti rase, náboženstvu a ďalším

“To je ale to najmenšie. Najhoršie je, že tomu ľudia veria. Tí, čo umierajú, sú hlavne tí neočkovaní. Milióny ľudí zomreli kvôli tomuto malému počtu kriminálnikov,” vyhlásil Bourla.

Izrael očkuje predovšetkým vakcínami vyvinutými v spolupráci firiem Pfizer a BioNTech. Izraelčania začali s týmito spoločnosťami vyjednávať o kontrakte veľmi skoro. Bourla v rozhovore priznal, že má výborné vzťahy s bývalým premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý prvé vakcíny nakúpil, a že je s ním stále v kontakte.

Bourla je Žid a povedal, že bez ohľadu na to, kto Izrael práve riadi, pokiaľ mu niekto zavolá z Izraela, berie telefón okamžite.

Izraelská nadácia Genesis Bourlovi tento rok udelila svoju ročnú cenu spojenú s miliónom dolárov. Prezident Jicchak Herzog ju Bourlovi odovzdá 29. júna.

Ktorá vakcína je účinnejšia: Moderna či Pfizer? Odborníci z Harvardu majú odpoveď

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA