Sociálne siete

Cestovanie

Český Krumlov láka turistov na pôvodnú architektúru. Ubytovať sa môžete v 500-ročnej veži

Krumlovská veža by mohla slúžiť aj ako kulisa pre nejednu rozprávku o Bielej pani. Dnes však svoje priestory poskytuje skôr hosťom, a tak si na ňu (pani v bielom) budete musieť chvíľu počkať.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 8:01

502

krumlovska veza
Krumlovská veža, zdroj: AMAZING PLACES

REKLAMA

BRATISLAVA – Na juhu u našich českých susedov je jedno miesto, z ktorého dýcha história každým jedným krokom, kdekoľvek vykročíte. Nazývajú ho aj perlou južných Čiech a jeho okolie spoznáte vďaka typickým bielym domčekom, pozornosť tiež pútajú oblé tvary fasád. Reč je o meste Česky Krumlov, posadené medzi zákutiami rieky Vltavy, ktorá ho dokola obmýva a s počtom obyvateľov blížiacim sa k 15-tisíc. A že ide o výnimočné miesto potvrdzuje zároveň fakt, že od roku 1992 je na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jeho návštevu odporúča aj portál Amazing Places.

Nachádza sa tu množstvo múzeí a galérií, remeselných dielní či obchodíkov so suvenírmi. Treba spomenúť aj synagógu, historické predmestie Plešivec, nechýbajú tu cirkevné stavby – napríklad Kostol sv. Jošta (pôvodný gotický kostol je dnes múzeom bábok), bývalý Minoritský kláštor.

Český Krumlov

Český Krumlov, zdroj: pixabay/essuera

Okrem Vnútorného mesta je pre turistov zaujímavá historická časť Latrán, kedysi bola táto štvrť samostatným mestom. Latrán je spojený s Vnútorným mestom, ktoré ponúka spleť niekoľkých ulíc z nezmenenou architektúrou od jej založenia, dreveným Lazebnickým mostom.

Za zmienku stojí gotický Kostol sv. Víta postavený počas rokov 1408 – 1439 na Kostelnej ulici. Renesančná stavba radnice zas pochádza z druhej polovice 16. storočia, nájdete ju na Námestí Svornosti.

Dominantou rázovitého mesta je určite Zámok Český Krumlov, ktorý postavili pred rokom 1253 v gotickom štýle, neskôr ho prestavali do renesančného slohu. Vedeli ste ale, že po Pražskom hrade je to najrozsiahlejší zámocký areál v Českej republike?  Jeho súčasťou je Dolný hrad, veža a Horný hrad.  Zámok a zámockú záhradu, ktorú postavili v druhej polovici 16. storočia vo francúzskom štýle, spája most Na plášti. Ten postavili v roku 1764.

cesky krumlov

Český Krumlov, zdroj: pixabay/peter89ba

Biela pani? V tejto veži budete mať pocit, že práve prešla chodbou
krumlovska veza

Krumlovská veža, zdroj: AMAZING PLACES

Mestečko ponúka hneď niekoľko ubytovaní a jedným takým, ktorý môžeme nazvať zážitkovým, je aj Krumlovská veža. Do súkromného vlastníctva prešla v roku 1990, v tom čase tu otvorili Penzión vo veži.

Navyše bola v roku 2008 zaradená na zoznam „Unikátnych hotelov sveta“. Svoju históriu si píše od roku 1505, s citom ju zrekonštruovali poslední majitelia v roku 2016, ktorí tento priestor odkúpili rok predtým.

Podobných veží je málo
Krumlovská veža

Krumlovská veža – kúpeľňa, zdroj: AMAZING PLACES

Nezabudnuteľné ubytovanie v stredovej strážnej veži je o to vzácnejšie, pretože v celej Európe sa nachádzajú len ďalšie dve podobné veže, kde sa môžete ubytovať.

Veža sa nachádza 200 metrov od brány Krumlovského zámku v mestskej časti Latrán, neďaleko pivovaru Eggenberg a široko ďaleko budete môcť spočinúť pohľadom na citlivo zrekonštruované stredoveké domy.

Veža sa môže pochváliť jednou dvojlôžkovou izbou s názvom Rytierova izba a dvomi apartmánmi – Archivárova izba či Lovcova izba, pričom staré tu dopĺňa nové a naopak.

Drevený a starožitný nábytok ide ruka v ruke s celou atmosférou stavby a nijako si neprekážajú, dotvárajú dokonalý zážitok z ubytovania.

HAHDR

Krumlovská veža – interiér, zdroj: AMAZING PLACES

Tipy v okolí?

Okolie je rajom pre chalupárov, milovníkov histórie, kraj je známy aj svojimi rybníkmi. Pohorie Šumava, vodná nádrž Lipno a stará známa dedinka Hoštice u Volyňe lákajú množstvo turistov. Práve spomínané Hoštice sú miestom, kde sa natočila populárna česka trilógia Slunce, seno…

Zdroj: Amazing Places

REKLAMA

Vyštudovala žurnalistiku. Začínala písaním cestopisných reportáží, krátko na to editovala články, neskôr prešla na tri roky do tlačovej agentúry. Viedla tiež redakciu Učiteľských novín. Medzitým si stihla vyskúšať aj hovorcovskú stoličku, keď komunikovala za cestných dopravcov na Slovensku. Počas uplynulých rokov svoje skúsenosti pretavila do rôznych činností v oblasti žurnalistiky, médií, PR a marketingu. Aktívne píše na rôzne témy, sú to najmä rozhovory, reportáže a cestopisy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA