Sociálne siete

DOMOV

AKTUALITA: Vláda odsúhlasila uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA

Zverejnené:

Upravené: 12. januára 2022 o 11:58

916

Zdroj: Youtube

REKLAMA

GLOBALNEWS

Vláda v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA.

Po podpise musí dokument ešte schváliť NR SR, po ktorej nasleduje ratifikácia dokumentu prezidentkou. Pred rokovaním vlády dohodu schválila aj Bezpečnostná rada.

Zmluva umožní americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. ​Platiť by mala desať rokov.

UVOĽNOVANIE OPATRENÍ: Podujatia sa po novom delia do troch skupín podľa rizikovosti

Ozbrojené sily USA by mohli využívať dohodnuté zariadenia napríklad na výcvik, cvičenia, manévre, tranzit, ubytovanie personálu a rozmiestňovanie síl.

Uzavretie dohody Američanom umožní prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých zariadeniach a priestoroch. Slovensko má dostávať informácie o dodávkach aj dodávateľoch vopred.

Slovensko sa podpísaním dohody vzdá svojho prednostného práva na výkon trestnej právomoci voči príslušníkom Ozbrojených síl Spojených štátov. Pri konkrétnych trestných činoch s osobitným významom pre Slovensko môžu slovenské orgány vzdanie sa právomoci odvolať. Americká strana musí zároveň slovenské orgány informovať o všetkých trestných činoch jej príslušníkov okrem tých, za ktoré možno uložiť pokutu alebo trest odňatia slobody menej ako tri roky.

O zatknutí alebo zadržaní amerického vojaka bude musieť Slovensko bezodkladne informovať orgány americkej armády. Tie budú mať v koordinácii so slovenskými orgánmi neodkladný prístup ku každej takejto osobe, kedykoľvek o to požiadajú.

KLUB 500: Obranná dohoda s USA deformuje podnikateľské prostredie

Príslušníkov Ozbrojených síl USA vrátane civilnej zložky majú tiež vyňať z konaní o občianskoprávnu náhradu škody alebo o uloženie správnej pokuty, ktoré vyplývajú z konania alebo opomenutia týchto osôb pri výkone ich služobných povinností. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom Slovenska. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať.

Lietadlá, plavidlá a vozidlá prevádzkované Ozbrojenými silami USA budú môcť vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa po ňom pohybovať pri dodržiavaní príslušných pravidiel bezpečnosti a premávky. Nesmie sa do nich nastupovať, nepodliehajú ani prehliadke bez súhlasu Spojených štátov.

„Strany uznávajú, že pre Ozbrojené sily USA môže byť nevyhnutné používať rádiové spektrum,“ dopĺňa dohoda. Spojené štáty môžu tiež prevádzkovať vlastné telekomunikačné systémy.

Dohoda s USA má posilniť vzájomnú spoluprácu Slovenska a spojených štátov. Minister obrany Jaroslav Naď a šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok deklarovali, že plne rešpektuje našu suverenitu. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA na území Slovenska. Umožní tiež čerpať finančné prostriedky pre infraštruktúru slovenských Ozbrojených síl. V prvej vlne by malo ísť o približne 100 miliónov dolárov.

MIČOVSKÝ ODCHÁDZA Z KLUBU OĽaNO: Hnutie stratilo jeho dôveru

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA