Sociálne siete

Zaujímavosti

Čo je to NFT? Kde kúpiť a ako vytvoriť nezameniteľný token, ktorý hýbe kryptosvetom

Zverejnené:

Upravené: 4. decembra 2021 o 10:09

1438

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nová hybná sila digitálneho vlastníctva sa skrýva pod skratkou NFT, teda Non-Fungible Token – čiže nezameniteľný token.

Majitelia virtuálnych obrázkov vďaka nej zarábajú milióny a trh umenia stojí na pokraji revolúcie. Čo je to NFT, ako funguje a ako ich kúpiť alebo vytvoriť?

Čo je to NFT?

Skratka označuje transparentný doklad o vlastníctve nejakej digitálnej položky a umožňuje tak jasné a rýchle určenie majiteľa.

Položka môže byť najčastejšie ako obrázok, video, skladba, herný predmet alebo aj tweet. V podstate sa dá „tokenizovať“, teda vytvoriť digitálny dôkaz o vlastníctve, akákoľvek vec, a to aj napríklad tento článok alebo vlastný obrázok z detstva.

Nezameniteľné tokeny sa vzťahujú vždy len ku konkrétnej unikátnej položke a nesú informáciu o vlastníkovi. Podobajú sa tak napríklad zápisu v katastri nehnuteľností alebo patente na jedinečný vynález.

Čítajte viac: Epsteinovej družke hrozí 80 ročný trest. Údajne pomáhala dohadzovať maloleté dievčatá Epsteinovi

Spomínané dôkazy o materiálnom alebo duchovnom vlastníctve nemajú žiadny ekvivalent, za ktorý by ich bolo možné voľne vymeniť. Skrátka neexistuje žiadna iná totožná nehnuteľnosť s identickým dokladom o vlastníctve alebo nejaký iný, ale napriek tomu úplne rovnaký patent.

To platí aj pri NFT, čo tak predstavuje možnosť, ako na internete preukázať vlastníctvo jedinečných digitálnych položiek, rovnako ako to robíme pri fyzických predmetoch v reálnom svete napríklad schovávaním účteniek.

Tokenizované položky však obvykle naďalej zostávajú voľne „dostupné“ na zobrazenie alebo stiahnutie komukoľvek, ale dôkaz o vlastníctve je iba jeden a je uložený v blockchaine, teda akejsi „účtovnej knihe“ používanej kryptomenami.

Toto vlastnícke právo možno odpredať inej osobe, najčastejšie za kryptomenu Ethereum.

Bill Gates: „Je potrebný globálny výskum, svet musí byť pripravený na pandémie“

Doklad vlastníctva vo forme NFT môže chrániť hodnotu položky alebo mať čisto špekulatívny charakter. Dalo by sa v podstate hovoriť o modernom zberateľstve. Len napríklad namiesto známok má zberateľ záznam, že danú známku vlastní.

Niektorí vlastníci tokenov nimi dokazujú svoj sociálny status. Napríklad keď si nový vlastník po kúpe tokenu obrazu známeho umelca nastaví jeho miniatúru ako profilovú fotku na sociálnych sieťach so zmienkou, že token o vlastníctve je len a len jeho. Je to rovnaké, ako keď návšteve poviete, že čínska váza nad krbom je originál, aj keď by to inak nespoznali.

Zápis z blockchainu nie je možné jednoducho vybrať, NFT tak chráni aj pred odcudzením vlastníckeho práva, pokiaľ je s ním nakladané svedomito.

Teraz je NFT predovšetkým doména trhu s umením, ale v budúcnosti by mohlo byť teoreticky možné prostredníctvom tokenov vydávať napríklad aj potvrdenie o absolvovaní kurzu alebo akcie.

Einsteinov rukopis sa vydražil za viac ako 11 miliónov eur

Do kontraktu je možné aj naprogramovať príkaz na zmazanie digitálnej položky napríklad po uplynutí určitej doby.

NFT sa uchovávajú v kryptopeňaženkách a obsahujú unikátny identifikátor (spravidla odkaz na digitálne dielo, s ktorým sú spojené) a ďalšie potrebné metadáta (názov a popis diela). Pri transakciách sa do blockchainu zaznamená, aký token sa predal a kto ho kúpil a predal. Vedie sa tak priehľadná databáza všetkých majiteľov a transakcií. Je to veľmi podobné ako pri obchodovaní s kryptomenami typu Bitcoin.

Pre NFT existujú špeciálne trhy (marketplaces“), kde sa obchodujú všetky možné položky. Podobá sa to burze s cennými papiermi alebo napríklad platforme Binance pre obchody s kryptomenami.

Najprv je nutné si založiť kryptopeňaženku (napríklad MetaMask, Enjin, Math Walle alebo TrustWallet), ktorá bude podporovať vlastníctvo NFT. Potom si záujemca musí zaobstarať Ethereum. Ethereum sa využíva na zaplatenie poplatkov za prevedenie vlastníctva, pretože prevádzka blockchainu je relatívne náročná.

Potom si stačí vybrať niektorú z platforiem, ako sú Foundation, Nifty Gateway, OpenSea, Rarible alebo SuperRare. Prvotný nákup aj so založením potrebnej peňaženky by nemal zabrať viac ako desať minút. Akákoľvek ďalšia transakcia prebieha takmer instantne.

NFT je možné jednoducho vytvoriť na jednej z vyššie spomínaných predajných platforiem. Opäť je potrebné vlastniť kryptopeňaženku, pretože je potrebné zaplatiť poplatok za prevádzku siete.

Užívateľ nahrá na Marketplace súbor reprezentujúci jeho unikátnu položku a potom zvolí, či ju chce okamžite ponúknuť k aukcii, priamemu predaju alebo si ju schovať do peňaženky.

Zeman vymenoval za nového premiéra Českej republiky Petra Fialu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA