Sociálne siete

Zaujímavosti

Vysoké dávky vitamínu C nájdete aj v kozmetike

Na pleti sa odzrkadľuje aj nedostatok vitamínov, únava či stres.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 1:05

509

plet
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Noah Buscher

REKLAMA

BRATISLAVA – Závisí od neho nielen naša imunita, ale aj krása. Bez vitamínu C nefungujú ani mnohé krémy či skrášľujúce procedúry. To však ale teraz neznamená, že si budeme do krémov žmýkať citrón. Únava, stres, ale aj nedostatok vitamínov sa ukáže aj na našej pleti. V nasledujúcich riadkoch si viac povieme práve o vitamíne C.

Čo je veľkým nepriateľom krásy a mladosti? Sú to voľné radikály, o ktorých počúvame z každej strany. Útočia na nás a zapríčiňujú starnutie. Čo presne sú voľné radikály? „Voľné radikály sú častice, ktorým chýba jeden elektrón. Preto sa voľné radikály snažia chýbajúce elektróny získať. Počas tohto procesu “ukradnú“ elektrón z najbližšej častice. Z nej sa však v tom okamžiku stáva tiež voľný radikál, ktorý sa opäť snaží získať svoj chýbajúci elektrón späť. Počas tejto reťazovej reakcie dochádza v organizme k poškodzovaniu bunkových štruktúr, membrán, proteínov a DNA, a dochádza tak k zrýchlenému starnutiu buniek. Aby sme tento proces zastavili, potrebujeme na pomoc taktiež mnohokrát spomínané antioxidanty,“ prezrádza expertka na prírodnú kozmetiku Henrieta Martinková, ktorá zastrešuje značku Annemarie Börlind.

Medzi zdroje voľných radikálov patrí slnečné žiarenie, znečistené prostredie, ďalej je to tiež vo veľmi veľkej miere modré svetlo, takzvané žiarenie displejov a elektroniky. No a nakoniec i nezdravý životný štýl, stres a málo spánku.

Podľa Martinkovej práve ľudovo nazývané “céčko“ je veľmi účinný protihráč a antioxidant. „Dokáže pracovať na obnovení buniek aj v hlbších vrstvách pleti a tým prispieva k obnove jej štruktúry, čím aj jej zdravému a sviežemu vzhľadu. Ak by sme to mali povedať jednoducho, tak vitamín C významne prispieva k budovaniu imunity pleti. Potrebuje ho naše telo zvnútra, ale aj zvonka,“ pokračuje Martinková, ktorá už desať rokov spolupracuje s kolegami zo špičkových laboratórií z Nemecka. Nedostatok vitamínu C, a teda fakt, že sa

To, že sa pleť trápi s oslabenou imunitou a že je chýba spomínaný vitamín dokážeme sporozovať veľmi rýchlo. „Taká pleť je oveľa náchylnejšia na poškodenie ochrannej bariéry, následkom čoho je precitlivená a reaguje štípaním, svrbením a začervenaním,“ vymenúva najčastejšie symptómy odborníčka na prírodnú kozmetiku.

Vitamín vs. pleť
citron

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Liza Pooor

Čo všetko dokáže taký vitamín „nakopnúť“? „Antioxidanty vo vitamíne C majú priamy vplyv na imunitný systém a rýchlosť obnovy pokožky. Vitamín C tak podporuje tvorbu nových buniek, čím sa zlepšuje kvalita a štruktúra našej pleti. Ocenia to najmä ženy, ktoré trápi nečistá pleť, vitamín C im dokáže minimalizovať pigmentované fľaky po akné, bojovať proti zápalu a upokojiť pokožku pri začervenaní,“ hovorí ďalej Martinková. Podľa nej je tiež dôležitou zložkou výživy zvonku, teda rôznych krémov, sér a kozmetiky je vitamín C – najmä, ak potrebujeme podporiť produkciu kolagénu, vďaka ktorému je naša pleť vyhladená a pôsobí mladistvejšie. „Efekt mladej pleti spočíva v tom, že kolagén ,,napučí” a pleť nadobudne plný, bacuľatý vzhľad. Vitamín C toto dokáže zlepšovať v každom veku, či ste žena alebo muž,“ vysvetľuje dôležité chemické väzby v pleti Henrieta Martinková.

A aké benefity vitamín C nakoniec prináša? Chráni pred predčasným starnutím, napomáha k tvorbe kolagénu, čím si udržíme mladý a plný vzhľad pleti. Taktiež pomáha k regenerácii pleti a vyrovnáva jej tón. V neposlednom rade pleť rozjasní, rozžiari a zabezpečí jej pevnosť. A ako vyzerá pleť, ktorá má dostatok vitamínu C? „Takúto pleť spoznáte na prvý pohľad. Žiari, má prirodzený lesk, rovnomerný tón a čistý vzhľad aj bez mejkapu,“ opisuje expertka.

Ako funguje imunita pleti, čo je jej potravou a nevyhnutnou výživou už vieme. Zostáva ešte rozlúsknuť záhadu, ako najefektívnejšie vpraviť vitamín C priamo do pokožky a to priamo zvonka. Na otázku, či sa zvykne do krémov žmýkať citrón, má Martinková názor: „Asi vás sklamem, najobľúbenejší účinný vitamín C, ktorý sa spracováva v špičkovej prírodnej kozmetike, nepochádza z citróna, ale zo sicílskeho pomaranča. Ten nielenže dodáva pleti potrebnú energiu, ale vďaka jeho prírodnému farbivu harmonizuje a vyrovnáva tón pleti. Aby sa zachoval ako veľmi účinné dvojfázové sérum a dostal v čo najväčšom množstve tam, kam potrebujeme, mieša sa ešte s druhou zložkou a tou je makadamiový alebo jojobový olej. Svet kozmetického priemyslu je tiež vďačný mixu superovocia goji, acai a rakytníka, ktoré poznáme ako významné zdroje vitamínu C nielen pre našu pleť, ale aj pre naše telo zvnútra. Naša pleť si však dokáže odobrať vitamín C aj z ceramidov, teda lipidových molekúl, ktoré sú takmer totožné s tými, ktoré sa nachádzajú prirodzene v pokožke. V tej poctivej certifikovanej prírodnej kozmetike sa spracúvajú do ampuliek s borákovým olejom, a to preto, že tieto zložky majú spolu schopnosť silno stimulovať prirodzenú regeneráciu pleti.“ Martinkova nakoniec  upozorňuje, že pri výbere prírodného dopingu pre pleť je dôležité, aby sme neodišli so slabým alebo neúčinným kalibrom.

Rovnako dôležité je sledovať certifikáty na obaloch kozmetiky. Tie znamenajú prísnu kontrolu a potvrdzujú, že kozmetika zabezpečuje obsah skutočne živých extraktov so skutočne vysokým obsahom vitamínu C.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA