Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Meta Platforms hrozí, že stiahne Facebook a Instagram z Európy pre spor o zdieľanie údajov

Zverejnené:

Upravené: 8. februára 2022 o 9:33

167

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americká spoločnosť Meta Platforms verejnosti pohrozila, že svoje služby Facebook a Instagram stiahne z Európy, pokiaľ nebude môcť prenášať dáta používateľov na servery v Spojených štátoch.

Firma to uviedla v podrobných záznamoch o hospodárení, ktoré predložila americkej komisii pre cenné papiere.

Európske regulačné orgány v súčasnosti upravujú nariadenie o spôsobe zasielania európskych údajov cez Atlantik. Súdny dvor Európskej únie v júli 2020 označil dohodu EÚ a Spojených štátov, ktorá umožňovala firmám odovzdávať osobné údaje európskych užívateľov do Spojených štátov za neplatnú.

Meta uviedla, že ak by sa nemohla spoľahnúť na nové alebo existujúce dohody o presune dát užívateľov, potom by „pravdepodobne nemohla v Európe ponúkať rad svojich najvýznamnejších produktov a služieb, vrátane Facebooku a Instagramu“.

Protesty v Kanade neutíchajú, trvajú už viac než týždeň

Európska komisia zintenzívnila rokovania s Washingtonom, oznámil v pondelok agentúre Bloomberg jej hovorca. Podľa neho si jednanie „vzhľadom na zložitosť prejednávaných otázok a potrebu nájsť rovnováhu medzi ochranou súkromia a národnou bezpečnosťou vyžaduje čas“.

„Iba dohoda, ktorá bude plne v súlade s požiadavkami stanovenými súdom EÚ, môže zaistiť stabilitu a právnu istotu, ktorú zúčastnené strany na oboch stranách Atlantiku očakávajú,“ dodal hovorca.

V auguste 2020 írsky úrad pre ochranu osobných údajov (IDPC) rozhodol, že používanie štandardných zmluvných doložiek spoločností pri spracovaní európskych údajov je v rozpore s GDPR, teda s pravidlami na ochranu osobných údajov, a malo by byť pozastavené. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v prvej polovici tohto roku.

Úrady pre ochranu osobných údajov stále častejšie kontrolujú tento druh dodatočných bezpečnostných opatrení, ktoré umožnili spoločnostiam posielať dáta tam a späť bez novej zmluvy, povedal Patrick Van Eecke zo spoločnosti Cooley. „Neprekvapuje ma, že podniky mimo Európy prehodnocujú, či má zmysel naďalej ponúkať služby na európskom trhu, pretože už nezostáva veľa možností,“ dodal.

Nie je to prvýkrát, čo Facebook pohrozil zákazom svojich služieb. Pred rokom zablokoval užívateľom a mediálnym firmám v Austrálii zdieľanie a prezeranie spravodajského obsahu. Reagoval tým na vtedy chystaný zákon, ktorým má prinútiť digitálne platformy, ako je Google alebo Facebook, aby platili mediálnym podnikom za využívanie ich spravodajského obsahu.

Pápež František prvýkrát vystúpil v televíznej talk show, zameral sa aj na ochranu životného prostredia

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA