Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Heger pre BBC: Odstrihnutie od ruského plynu spôsobí problémy, ale musíme byť odvážni

Zverejnené:

Upravené: 2. mája 2022 o 8:42

405

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Členské štáty Európskej únie musia byť odvážne a jednotné v otázke platieb za dodávky ruského plynu v eurách, povedal predseda vlády Eduard Heger v rozhovore pre BBC.

Premiér uznal, že prípadné odstrihnutie od ruského plynu môže spôsobiť na Slovensku viaceré problémy. „Na druhej strane však musíme byť odvážni a musíme podporovať Ukrajinu,“ povedal Heger v relácii BBC Newsnight. Pripomenul, že Slovensko súhlasí s postojom Európskej komisie a bude za ruský plyn platiť v eurách.

V súvislosti s postojom Maďarska, ktoré je ruským dodávateľom ochotné platiť v rubľoch, Heger opäť zdôraznil dôležitosť jednoty. „Ak (Putinovi) dovolíme zlomiť našu jednotu a nebude fungovať solidarita, bude to takpovediac koniec Európskej únie, čo nemôžeme dovoliť,“ povedal.

Na Slovensku vzniknú tri nové správne súdy

Na otázku moderátorky, či Slovensko pošle na Ukrajinu ďalšie zbrane vrátane stíhacích lietadiel MiG-29, Heger odpovedal, že Kyjev o tieto stíhačky zatiaľ nepožiadal.

Slovenská republika je však veľmi ochotná poskytnúť Ukrajine ďalšiu pomoc, dodal premiér s tým, že vláda schválila ďalší balík pomoci, ktorého súčasťou je aj munícia. Pripomenul tiež systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý slovenská armáda nedávno darovala Ukrajine.

OĽaNO: Očakávame, že Lengvarský usmernenie o zmene pohlavia stiahne

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA