Sociálne siete

ZAHRANIČIE

V Chorvátsku sa bude platiť v eurách. Potvrdil to samit EÚ

Zverejnené:

300

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Summit Európskej únie dnes schválil zavedenie spoločnej európskej meny v Chorvátsku.

Krajina sa tak od januára budúceho roka stane dvadsiatym členom eurozóny. Formálne potvrdia používanie eura v Chorvátsku v júli ministri financií na prvom zasadnutí pod vedením českého predsedníctva EÚ.

Európska komisia (EK) na začiatku júna konštatovala, že Záhreb splnil všetky štyri kritériá, ktoré Brusel pri posudzovaní pripravenosti na prijatie spoločnej meny posudzuje. Týkajú sa stavu verejných financií, úrokových sadzieb, cenovej stability a výmenného kurzu.

„Euro je menovým vyjadrením nášho spoločného osudu a je súčasťou nášho európskeho sna. Teraz sa tento sen stal skutočnosťou pre Chorvátsko,“ uviedol po rokovaní predseda Európskej rady Charles Michel.

Johnson varoval pred nájdením „zlého mieru“ na Ukrajine

Chorvátsko sa už od septembra chystá začať uvádzať ceny ako v doterajších kunách, tak aj v eurách. Oboma menami by malo ísť platiť ešte celý budúci rok, kým zostane len tá európska.

Mimo eurozóny tak od budúceho roka zostane už len sedem členských krajín. Okrem Dánska, ktoré má vyjednanú trvalú výnimku z povinnosti ho prijať, je to Švédsko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Česká republika.

EÚ schválila pridelenie makrofinančnej pomoci Ukrajine vo výške až 9 miliárd eur

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA