Sociálne siete

Ekonomika

Slovenská pošta vyhlásila víťazov súťaže o Najkrajší list 2021

Víťazom tohtoročného národného kola 50. ročníka medzinárodnej súťaže v písaní listov na tému „Napíš list členovi rodiny o svojich skúsenostiach s COVID-19“ sa stal 10 ročný Patrik Serdel z obce Zákamenné. Vo svojom liste, ktorý adresoval svojim starým rodičom, píše o tom, ako nás zasiahla pandémia, ako sa zmenil každodenný život, zatvorili sa školy, obmedzilo sa stretávanie s kamarátmi a blízkymi, ako sa musel vzdať mnohých obľúbených a doposiaľ bežných aktivít, no zároveň si uvedomuje vážnosť situácie aj dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení.

Zverejnené:

Upravené: 10. júna 2021 o 13:17

117

posta
Ilustračná foto, Globalnews, Petra Šturdíková

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Víťazom tohtoročného národného kola 50. ročníka medzinárodnej súťaže v písaní listov na tému „Napíš list členovi rodiny o svojich skúsenostiach s COVID-19“ sa stal 10 ročný Patrik Serdel z obce Zákamenné. Vo svojom liste, ktorý adresoval svojim starým rodičom, píše o tom, ako nás zasiahla pandémia, ako sa zmenil každodenný život, zatvorili sa školy, obmedzilo sa stretávanie s kamarátmi a blízkymi, ako sa musel vzdať mnohých obľúbených a doposiaľ bežných aktivít, no zároveň si uvedomuje vážnosť situácie aj dodržiavanie bezpečnostných a hygienických opatrení. Víťaz súťaže získa tablet, ktorý Patrikovi Serdelovi osobne odovzdá generálny riaditeľ pošty Martin Ľupták v stredu 16. júna 2021 o 10:00 v Základnej škole s materskou školou Jána Vojtaššáka v Zákamennom.

Každoročnú súťaž o Najkrajší list skomplikovala pretrvávajúca mimoriadna situácia súvisiaca s pandémiou COVID-19. Deti zasielali listy, aj keď nesedeli v školských laviciach. Jednou z podmienok súťaže bolo zaslanie rukou písaného listu v obálke na adresu Slovenskej pošty. Súťaž bola vyhlásená v marci, avšak s prihliadnutím na riziko šírenia ochorenia COVID-19 Slovenská pošta umožnila zaslanie listu do súťaže aj ako prílohu e-mailu, napríklad vo forme scanu alebo kvalitnej fotografie. Cieľom bolo chrániť zdravie zamestnancov ako aj zdravie detí a ich rodičov. Do súťaže prišlo celkovo 120 listov, z toho 70 mailom a 50 poštou.

Súťaž o Najkrajší list, ktorá je súčasťou iniciatívy Svetovej poštovej únie, podporuje deti vo vyjadrení ich myšlienok, rozvíja ich kreativitu, napomáha zlepšovať čitateľskú gramotnosť a jazykové schopnosti. Víťazný Najkrajší list musí mať všetky znaky tradičného listu. Rozsah listu nesmie prekročiť 800 slov. List musí obsahovať všetky formálne znaky, teda dátum, oslovenie, záverečný pozdrav a podpis. Vítané sú aj autorské ilustrácie. List musí byť písaný rukou.

Národné kolo súťaže usporiadala Slovenská pošta v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. O víťazoch súťaže rozhodla komisia zložená zo zástupcov Slovenskej pošty a Ministerstva dopravy a výstavby SR. Deti vo svojich listoch opisovali svet okolo seba, ako ho vnímajú a zamýšľajú sa nad hodnotami tejto doby. Autori piatich slovenských najlepších listov získajú vecné ceny, autorovi víťazného listu venuje Slovenská pošta tablet. Zároveň, víťazný najkrajší list bol preložený do angličtiny a postúpil do medzinárodného kola súťaže. Víťaz medzinárodného kola bude známy na konci roka.

Víťazi súťaže Najkrajší list 2021:

  1. miesto Patrik Serdel, 10 rokov, ZŠ s materskou školou Jána Vojtaššáka, Zákamenné
  2. miesto Zuzana Polakovská, 14 rokov, 8-ročné Gymnázium M. M. Hodžu, Liptovský Mikuláš
  3. miesto Šimon Barančok, 13 rokov, Gymnázium Bilíkova 24, 844 19 Bratislava
  4. miesto Sarah Pundir, 13 rokov, SŠ de la Salle, Bratislava
  5. miesto Michaela Holubčíková, 14 rokov, Gymnázium v Tvrdošíne

O histórii súťaže

Súťaž o najkrajší list má silnú tradíciu a každoročne sa do nej zapájajú státisíce detí na celom svete.

Víťazkou súťaže v roku 2020 na tému „Napíš správu dospelému o svete, v ktorom žijeme“ sa stala dvanásťročná Evka Grajcárová z východoslovenskej obce Palín, okres Michalovce. Svoj list adresovala prezidentke Slovenskej republiky a písala o tom, ako ju zasiahla pandémia, ako jej v izolácii chýbali spolužiaci, učitelia aj voľný pohyb, čoho hodnotu si dovtedy veľmi neuvedomovala.

Víťazkou súťaže v roku 2019 na tému „Napíš list o svojom hrdinovi“ sa stala Michaela Poljovková z Krupiny, ktorá napísala príbeh o Jakubovi, ktorý sa rozhodol napísať list svojmu otcovi, ktorý ho ešte v detstve opustil. Hrdinom príbehu sa stáva poštár Jožko, vďaka ktorému sa list dostane na správnu adresu a uskutoční sa stretnutie otca so synom.

Víťazkou súťaže v roku 2018 sa stala Tereza Justína Vaneková z Tvrdošoviec, ktorá napísala príbeh o liste bývalého lodného admirála, ktorý nestihol byť doručený jeho milej, a tak putoval ďalej. Témou súťaže o Najkrajší list 2018 bolo „Predstav si, že si list a cestuješ v čase. Aký odkaz by si zanechal svojim čitateľom?

Prvenstvo v roku 2017 získal 13-ročný Martin Remeň zo Základnej školy s materskou školou Tajovského v Poprade, ktorý napísal najkrajší list na tému „Predstav si, že si poradcom/poradkyňou nového generálneho tajomníka OSN; ktorý svetový problém by mal riešiť ako prvý a aké riešenie by si navrhol/navrhla?

V roku 2016 vyhral 12-ročný Marko Jurkovič v Modry. Témou súťaže bolo „Napíš list svojmu 45-ročnému ja“.

V roku 2015 deti písali listy na tému „Povedz nám o svete, v ktorom by si chcel vyrastať“; víťazkou súťaže sa stala 13-ročná Alexandra Dužeková zo Skalky nad Váhom.

V roku 2014 sa súťaž niesla v duchu „Ako hudba ovplyvňuje naše životy“ a prvenstvo v nej si odniesol 12-ročný žiak Erich Abt z kežmarskej Základnej školy na Ulici Dr. Daniela Fischera.

Rok 2013 patril ochrane vody; najkrajší list napísala len deväťročná Alexandra Šarmírová z Bohdanoviec nad Trnavou.

V roku 2012 písali deti listy svojmu obľúbenému športovcovi a v roku 2011 vysvetľovali potrebu ochrany lesov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA