Sociálne siete

Zdravie

Tehotenstvo so zápalovou artritídou? Áno či nie?

Prinášame vám posledný článok zo série na tému artritída. Dnes sa dozviete všetko o plánovaní tehotenstva.

Zverejnené:

Upravené: 14. júla 2021 o 8:09

400

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/lucas Favre

REKLAMA

BRATISLAVA – Plánovanie dieťaťa a snaha otehotnieť pri artritíde? Ak trpíte jednou z foriem zápalových artritíd, je dôležité naplánovať si tehotenstvo, aby ste sa vy a váš lekár mohli rozhodnúť o najlepšom postupe liečby počas tých deviatich mesiacov, keď budete čakať dieťa. Váš lekár by tiež mal vopred určiť, či je vaša liečba potrebná aj počas tehotenstva  a či je  v tomto čase vhodná.

Pripravte sa na tehotenstvo

Asi polovica tehotenstiev je neplánovaná, no pri ochorení ako zápalová artritída by to naozaj nebolo vhodné. Účinnosť antikoncepcie závisí od metódy a jej správneho použitia. Takže aj keď neuvažujete o počatí dieťaťa, tieto informácie môžu byť pre vás dôležité.

Náš tip

Diskutujte s dostatočným predstihom o možnostiach plánovaného rodičovstva s tímom zdravotníkov, ktorí sa o vás starajú (napríklad so svojím praktickým lekárom, zdravotnou sestrou, reumatológom, pôrodníkom a gynekológom, pôrodnou asistentkou a lekárnikom). Zápalová artritída neznamená, že nemôžete otehotnieť, ale počatie môže trvať dlhšie. Môže to tak byť z mnohých rôznych dôvodov, napríklad kvôli chorobe alebo kvôli liekom, ktoré užívate. Pred tehotenstvom je nutné mať príznaky pod kontrolou, aby ste boli počas tehotenstva v dobrej kondícii a aby sa vaše dieťa mohlo v maternici zdravo vyvíjať.

Je potrebné pokračovať v liečbe ochorenia pred, počas a po tehotenstve. Nie všetky lieky však sú vhodné v tehotenstve, takže váš reumatológ, ak je to potrebné,  upraví vašu liečbu. Porozprávajte sa s tímom zdravotníkov, ktorí sa o vás starajú, o najvhodnejších možnostiach liečby. Ak sa rozhodnete pre tehotenstvo, mali by ste  začať užívať vitamínové a minerálne výživové doplnky odporúčané lekárom. Ak užívate lieky vrátane liekov na liečbu zápalovej artritídy, obráťte sa na svojho lekára.

Priebeh tehotenstva

Tehotenstvo trvá 40 týždňov, je rozdelené do troch etáp -trimestrov, z ktorých každý trvá tri mesiace. Tehotenstvo spúšťa krátkodobé zmeny v imunitnom systéme. Výsledkom je, že niektoré ženy s axiálnou spondylartritídou (axSpA), psoriatickou artritídou (PsA) alebo reumatoidnou artritídou (RA) pociťujú zlepšenie alebo vymiznutie príznakov počas tehotenstva, najmä v druhom a treťom trimestri.

tehotenstvo

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Camylla Battani

U niektorých žien sa však príznaky v tehotenstve nezmenia alebo sa môžu dokonca zhoršovať. Je dôležité rátať s možnosťou vzplanutia ochorenia počas tehotenstva a po pôrode. Treba sa informovať o vhodných liekoch, úprave životného štýlu.

Je dobré tiež vopred hovoriť so svojím partnerom o starostlivosti o dieťa, ak by ochorenie po jeho narodení znovu vzplanulo. K dispozícii je niekoľko možností liečby, ktoré sú vhodné počas tehotenstva a dojčenia. Poraďte sa s lekárom tiež o všetkých očkovaniach, ktoré by ste mohli počas tehotenstva potrebovať, nie všetky sú totiž v tomto období vhodné.

Pôrod a šestonedelie

Ak trpíte jednou z foriem zápalových artritíd, mali by ste prediskutovať so svojím lekárom plán pôrodu. Ak artritída postihuje chrbát alebo bedrá, môže to sťažiť pôrod. Naopak, uľahčiť ho môžu rôzne vhodné pôrodné polohy. Možno zvážiť aj epidurálnu anestéziu alebo cisársky rez. Všetky tieto možnosti by ste mali už počas tehotenstva prediskutovať so svojím zdravotníckym tímom, aby ste si mohli naplánovať čo najlepší pôrod. Starostlivosť o novorodenca môže byť so zápalovou artritídou ťažká. Vaše príznaky sa môžu počas tehotenstva meniť a aj keď sa počas tehotenstva zlepšia, po pôrode sa môžu vrátiť a ochorenie môže vzplanúť. Vďaka včasnému plánovaniu sa môžete pripraviť na všetky zmeny, ktoré môžu prísť. Pokúste sa spolu s lekárom naplánovať liečbu po pôrode. Ak budete mať ochorenie pod kontrolou, pomôže vám to zvládnuť tento náročný, no pekný čas.

Neváhajte a požiadajte o pomoc svojho partnera, rodinu a priateľov, kým si zvyknete na život s novorodencom. Takto získate v prípade potreby viac času na odpočinok. Požiadajte zdravotníkov o rady, ako si uľahčiť držanie, obliekanie, umývanie a kŕmenie vášho dieťaťa.

A čo dojčenie?

Mnoho žien s axSpA, PsA alebo RA je schopných úspešne dojčiť, ak sa tak rozhodnú.

babatko

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Wes Hicks

To, či sa rozhodnete dojčiť alebo nie, závisí od viacerých faktorov vrátane vašej osobnej voľby, vašej liečby a stavu ochorenia. Dojčenie je prospešné pre vás aj pre vaše dieťa, avšak nie všetky lieky sa môžu používať počas dojčenia, pretože niektoré môžu prechádzať do materského mlieka. Ukončenie liečby kvôli dojčeniu môže zhoršiť príznaky a ovplyvniť vašu schopnosť starať sa o svoje dieťa.

Aj keď sa dojčenie odporúča, niektoré matky sa z rôznych dôvodov môžu rozhodnúť, že tak neurobia, alebo nemusia byť schopné dojčiť. Ak dojčenie neprichádza do úvahy, prijateľnou alternatívou sú mliečne náhrady. Buďte v kontakte so svojím lekárom, v prípade potreby môže prispôsobiť vašu liečbu  momentálnym okolnostiam.

Môžete preniesť zápalovú artritídu na svoje dieťa?

Mnoho žien sa obáva, že dieťa ich ochorenie môže zdediť. Nie je to vylúčené, v mnohých prípadoch sa však ochorenie ďalej nededí. Dedičnosť zápalovych artritíd je zložitá. Riziko prenosu choroby sa líši podľa konkrétnej formy ochorenia. Pre RA je to medzi 1 z 30 až 1 zo 100. Pre PsA je to asi 1 z 30 a pre AS / axSpA je to medzi 1 zo 6 až 1 z 10.

Najčastejšie pacientske otázky a odpovede

  • Čo sú zápalové artritídy?

Zápalové artritídy sú zastrešujúci pojem pre niekoľko foriem tohto ochorenia. Patria sem axiálna spondyloartritída (axSpA) a ankylozujúca spondylitída (AS), psoriatická artritída (PsA) a reumatoidná artritída (RA).

  • Ako sa diagnostikuj zápalové artritídy?

Pre zápalové artritídy je charakteristický zápal kĺbov a často aj iných tkanív. Ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť, opuch alebo stuhnutosť kĺbov, mali by ste ísť k svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý vás pošle k odborníkovi. Bude sa snažiť určiť vašu diagnózu a konkrétnu formu zápalovej artritídy. Lekár preskúma vaše príznaky, urobí vám fyzikálne a zobrazovacie vyšetrenia a krvné testy.

  • Existujú rôzne typy zápalovej artritídy?

Áno, existuje viacero druhov zápalových artritíd, ako je napríklad axiálna spondylartritída, ankylozujúca spondylitída, psoriatická artritída a reumatoidná artritída.

  • Je zápalová artritída rovnaká ako artróza?

Zápalová artritída a osteoartróza majú podobné príznaky, napríklad boľavé a stuhnuté kĺby, sú to však odlišné stavy. Zápalová artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kĺbov. Osteoartróza je však spôsobená dlhodobým poškodením kĺbov počas života, napríklad pri nadváhe, nadmernom športovom zaťažení a podobne.

  • Existuje liek na zápalové artritídy?

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na zápalové artritídy, ale existujú viaceré chorobu modifikujúce lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života.

Zaujímavá kampaň – Advantage Hers!

Advantage Hers je globálna kampaň, ktorá vám má ukázať, že žiadna žena s chronickým zápalovým ochorením by nemala dovoliť, aby jej stav bránil dosiahnuť svoje sny. Viac sa dočítate TU.

Advantage Hers poskytuje nástroje, ktoré vám pomôžu vytvoriť si vlastný plán liečby a zvládania ochorenia („herný plán“) a zohrávať aktívnejšiu úlohu vo vašej starostlivosti.

 SK Jeji vyhoda logo

Nezabudnite si prečítať aj ostatné články v našej sérii na tému ARTRITÍDA:

Život so zápalovými artritídami? Dôležitá je životospráva a duševná pohoda

Máte bolesti kĺbov? Trápia vás opuchy a stuhnutosť? Môže ísť o reumatoidnú artritídu

Artritída: Diagnostika a možnosti liečby

Jej výhoda: Ženu nezlomí nič, ani chronické zápalové ochorenie

 

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA